Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský festival zakončí Dvořákova Novosvětská

lmo01
Závěrečný večer letošního MHF Český Krumlov vyplní v první polovině programu půvabná španělská houslistka Leticia Moreno, poté zazní Dvořákova Novosvětská v podání Severočeské filharmonie Teplice
14.09.2021 14:28 | Ladislav Lhota

Závěrečný týden Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov připomene výročí významných hudebních velikánů. Zazní Vivaldiho Čtvero ročních dob v podání Nového Pražského Collegia rozhlasových symfoniků. Světoznámý pěvec Adam Plachetka představí Mozartovy nejslavnější operní předehry, árie, duety a tercety. Španělská houslistka Leticia Moreno zahraje Dvořákův houslový koncert a-moll. Debut zažije mladý klavírista Jan Čmejla. Festival uzavře v sobotu 18. září ikonické dílo Antonína Dvořáka – Symfonie č. 9, e-moll z Nového světa neboli Novosvětská, kterou uvede Severočeská filharmonie Teplice.

Č. KRUMLOV – Rok 2021 je plný významných výročí. Před 180 léty se narodil nejznámější český skladatel Antonín Dvořák. Jeho nejslavnější symfonie Novosvětská bude posledním dílem, které zazní na 30. ročníku MHF. První polovinu koncertu v Zámecké jízdárně vyplní houslový koncert a-moll, jehož hlavní hvězdou bude španělská houslistka Leticia Moreno. Uplynulo také 280 let od úmrtí barokního skladatele, houslového virtuosa a italského kněze Antonia Vivaldiho, proto nesmí chybět jeho Čtyři roční doby. Hudební genius Wolfgang Amadeus Mozart se narodil před 265 léty, zemřel před 230 léty. Jeho  tvorbu přiblíží populární basbarytonista Adam Plachetka.

Adam Plachetka je známý jako pěvecký fenomén ve ztvárnění Mozartových rolí. V Českém Krumlově připomene části oper Don Giovanni, Figarova svatba nebo Kouzelná flétna. „Koncert v Českém Krumlově je ryze mozartovský. Program je sestavený převážně z oper, ale je tam pár koncertních špíčků. Věřím, že celý večer bude stát za to, protože dramaturgicky je velmi dobře poskládaný. Na jevišti se potkám se dvěma mladšími kolegy – sopranistkou Terezou Štěpánkovou a tenorem Danielem Matouškem,“ zve Adam Plachetka na vystoupení, které se koná v českokrumlovské Zámecké jízdárně v pátek 17. září od 19:30 hodin. Podrobnosti lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz .

(lho, her)
Foto archiv MHF Č. Krumlov a Pavel Hejný


lmo02
lmo03


Přidej komentář