Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský MHF oživí Ludvíka XIV. i Michaela Jacksona

krub01
Hostitelskou premiéru v programu MHF si odbyde kostel Sv. Mikuláše ve vojenském újezdu v Boleticích, který je nejstarší sakrální stavbou na českém jihu
05.12.2018 12:03 | Ladislav Lhota

Osmadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov nabídne od 19. července do 10. srpna 2019 celkem třiadvacet koncertů s výběrem nejlepší hudební produkce. Kvalitu multižánrové přehlídky umocní působivé kulisy Českého Krumlova: Pivovarská zahrada, Zámecká zahrada, Zámecká jízdárna, Maškarní sál, Barokní divadlo, Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné. Hostitelskou premiéru si odbyde kostel Sv. Mikuláše v Boleticích.

Č. KRUMLOV / BOLETICE – Festival zahájí výpravné představení Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce. Zazní hudba Jeana-Baptisty Lullyho a jeho současníků. Galavečer u barokní fontány v Zámecké zahradě přiblíží dobu francouzského krále Ludvíka XIV., který miloval hudbu i tanec, realizoval mnohá hudebně taneční představení a účinkoval v nich. Zámeckou zahradu  ozáří pouze svíčky a na program naváže v barokní atmosféře zahradní slavnost.

Pozvání k následujícímu festivalovému dni přijal světově proslulý soubor Take 6, desetinásobný držitele prestižní ceny Grammy. Zvuk tohoto vokálního seskupení je nezaměnitelný. Skladbám nechybí aranžérská vynalézavost, dokonalá intonace, ani rytmická hravost, originalita a duchovní hloubka. Soubor vystupoval s osobnostmi, jakými jsou Stevie Wonder, Ray Charles, Ella Fitzgerald či Whitney Houston. V Českém Krumlově vystoupí Take 6 společně se Severočeskou filharmonií Teplice pod taktovkou Jana Kučery.

Z osobností klasické hudby se představí houslový virtuos Ivan Ženatý, který přijde za posluchači s bachovským programem. Baborák Ensemble v čele s hornistou Radkem Baborákem zahraje skladby Ástora Piazzolly. Houslista Bohuslav Matoušek přivede své žáky – půvabnou Hiroko Takahashi z Japonska a Patrika Sedláře, s nimiž vystoupí soubor Ensemble 18+. Večer francouzské poezie a hudby s hercem Janem Čenským uvede Dechové kvinteto Prague Philharmonia. Sopranistky Kristýnu Kůstkovou a Nikolu Uramovou doprovodí soubor Barocco sempre giovane.

Boletický chrám rozezní chorály

V Českém Krumlově zazpívá rovněž mezzosopranistka Edita Randová. Ze zahraničních souborů vystoupí španělské klavírní trio Bacarisse, rakouský soubor Allegro Vivo Chamber Orchestra pod vedením uměleckého ředitele Vahida Khadem-Missagha, jenž se představí i jako houslista. Houslistka Sanghee Cheong a violoncellista Stefan Kropfitsch zahrají za doprovodu vynikajícího německého orchestru Thüringen Philharmonie řízeného Yukim Miyagim. Půjde o historicky první vystoupení zahraničního symfonického tělesa na MHF.

Festivalový program zavítá po pěti létech do Barokního divadla, kde v autentické interpretaci souboru Musica Florea se sólisty a tanečním souborem Hartig Ensemble nabídne Händelovu operu Terpischora, sugestivní barokní dílo z roku 1734. Dalším zástupcem autentické interpretace bude soubor Schola Benedicta, který prostřednictvím rané polyfonie, gregoriánského chorálu i recitace přiblíží významné okamžiky života krále Václava II.

Působivý večer bude premiérově hostit kostel Sv. Mikuláše ve vojenském újezdu Boletice – nejstarší sakrální stavba na českém jihu. Na stejném místě, ovšem v prostoru před kostelem, Petr Samšuk věnuje svůj koncert jednomu z nejostřejších zástupců protikomunistického protestsongu a „básníkovi s kytarou“ Karlu Krylovi. Na festivalu zazpívá i sopranistka Tereza Mátlová za varhanního doprovodu Michaely Káčerkové, vlastní program uvede varhaník Karel Martínek.

Broadway se potká s Broadwaí

Unikátní spojení nabídne muzikálový projekt Broadway meets Broadway, zajímavá konfrontace českých a amerických muzikálových zpěváků. Na jednom pódiu vedle sebe vystoupí sólisté z Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro, které již dobře zná krumlovské festivalové publikum, a čeští muzikáloví zpěváci z Divadla Broadway Michaela Gemrotová a Marian Vojtko. Interprety pod taktovkou amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

Jedním z crossoverových projektů bude Michael Jackson Symphony. Nesmrtelné písně Michaela Jacksona jako Thriller, You Are Not Alone, Remember The Time, Billie Jean, Black Or White nebo Man In the Mirror, povýšené na neobyčejně intenzivní emoční zážitek, zazní v aranžích Martina Kumžáka, jehož Moondance Orchestra zahraje společně s Filharmonií Hradec Králové. Koncert připomene desáté výročí skonu amerického zpěváka a tanečníka.

Pestrobarevnou fúzi jazzu, vážné hudby s prvky impresionismu, latinsko-americké hudby, folkloru a šansonu představí v autorském projektu klavírista Marek Novotný, který spojil své síly se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet a dalšími hudebníky. Se smyčcovým oktetem Brno Strings a hosty zahraje a zazpívá Lenka Filipová. Soubor The Naghash Ensemble a smyčcová sekce Jihočeské filharmonie uvedou program Songs of Exile. Vynikající arménští instrumentalisté a zpěváci pod vedením Johna Hodiana představí mix arménských lidových písní s klasickou hudbou a energií rocku a jazzu.

Ze vstupného se podpoří ZUŠ Jaroslava Ježka

Závěrečný galavečer v podání sólistů Adriany Kučerové, Štěpánky Pučálkové, Richarda Troxella a Borise Prýgla bude patřit tomu nejlepšímu z českého a světového operního repertoáru. Zpěváky pod taktovkou Leoše Svárovského doprovodí orchestr PKF – Prague Philharmonia. Festival zároveň pokračuje v započaté tradici pořádání interpretačních kurzů v klášteře klarisek a navázané spolupráci se základními uměleckými školami. Kompletní program MHF lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz.

Předprodej vstupenek pro členy Klubu přátel MHF Český Krumlov odstartoval 3. prosince, ostatním zájemcům se otevře v pondělí 10. prosince. Novinkou je zvýhodněné vstupné pro seniory nad 65 let ve výši deseti procent. Nákup vstupenek v celkové hodnotě nad 2 800 korun uskutečněný do 31. prosince 2018 automaticky vygeneruje zdarma kartu Český Krumlov Card, která umožňuje volný vstup do pěti krumlovských muzeí v Českém Krumlově. Prodejní nabídku obohatí také cenově výhodné vstupenky, které budou platit vždy na dva komorní koncerty v Maškarním sále.

Předprodej se rozdělí do dvou časových pásem s diferencovanou cenovou hladinou. Při nákupu do 31. května 2019 budou ceny vstupenek nižší a umožní finanční úsporu. Festival také naváže na spolupráci se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka pro děti se zrakovým postižením. Z každé zakoupené vstupenky na koncert MHF Český Krumlov půjde pětikoruna na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro žáky uvedené školy sídlící v Praze na Hradčanech.

Ladislav Lhota
Foto autorPřidej komentář