Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský MHF poctí svojí účastí Flórez i Sandoval

mh01
Legendární trumpetista, skladatel a jazzman Arturo Sandoval se představí na dvou koncertech MHF v Českém Krumlově
13.06.2016 20:32 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově (15. července – 6. srpna) vstupuje letos do 25. ročníku. Zachovává si princip multižánrové přehlídky, v jejímž průběhu zazní klasická hudba, ale i muzikálové nebo jazzové melodie. Nabídne osmnáct koncertů (v případě navýšení státní podpory až dvaadvacet) v tradičních i nových prostorách (osmkrát v exteriéru) a přivede světové hvězdy v čele s peruánským tenoristou Juanem Diego Flórezem.

ČESKÝ KRUMLOV – Festival s pevnou pozicí v evropském hudebním kalendáři již seznámil diváky naživo se špičkovými umělci jako jsou sopranistka Renée Fleming, mezzosopranistka Elina Garanča, koloraturní sopranistka Sumi Jo, tenoristé Jonas Kaufmann a José Cura, barytonista Dmitri Hvorostovski nebo operní legenda Plácido Domingo. Někteří další se letos vracejí – kontratenorista Roger Isaacs, dirigent Daniel Raiskin, trumpetista a skladatel Arturo Sandoval, klavírista Kun Woo Paik.

Hlavní hvězdou tentokrát bude jeden z nejlepších tenoristů všech dob Juan Diego Flórez z jihoamerického Peru, jenž pod širým nebem v Pivovarské zahradě vystoupí s operním recitálem. Poprvé se krumlovskému publiku rovněž představí světový pianista Alexej Volodin z Ruska. Některé koncerty připomenou významná výroči: 700 let od narození Karla IV., 260 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta, 150 let od narození Ferruccia Busoniho.


Vedle osvědčené Pivovarské zahrady či zahrady Kooperativy, Zámecké jízdárny nebo Maškarního sálu v rozsáhlém stavebním komplexu státního zámku se představí rovněž nová koncertní prostředí. Po létech ožije festivalovou hudbou Zámecká kaple a úplnou premiéru absolvují čerstvě zrekonstruované klášterní prostory (kostel Božího Těla a Bolestné Panny Marie) včetně zahrady kláštera minoritů v nynějším vlastnictví Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou.

Umělci i návštěvníci pocítí silnou energii

Zážitek z koncertů na klášterním pozemku nedaleko od břehu omývaného Vltavou může umocnit jedno výrazné specifikum. „Celý areál je postavený na energetických liniích. Výzkum potvrdil, že jsou tam body zrodu a body příčiny. Vyzařují obrovskou energii,“ zdůrazňuje Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov, které se řadí k partnerům festivalu. Generálním partnerem je Kooperativa, podporu poskytují také ČEPS, BMW, E.ON, Klasa, Budějovický Budvar, Expert Elektro, Ministerstvo kultury České republiky, Jihočeský kraj.

Prolog letošní jubilejní přehlídky obstará v pátek 15. července hudebně-obrazová show Vivat festival, situovaná na zámecké terasy. Diváci, jimiž se mají stát od půl desáté večer prioritně krumlovští občané, budou sledovat zdarma obrazovou složku a zvukovou stopu pořízenou během předchozích ročníků. „Chceme připomenout, kdo prošel festivalem za uplynulých pětadvacet let,“ upřesňuje prezident MHF Jaromír Boháč.

Zahajovací galakoncert na ploše Pivovarské zahrady v sobotu 15. července od 20.30 hodin bude patřit Juanu Diegovi Flóresovi, jehož výrazný tenor zazní při skladbách W. A. Mozarta, R. Leoncavalla či G. Rossiniho za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu řízeného Christopherem Franklinem. O den později se v klášterním kostele od 11 hodin uskuteční koncert Tiburtina ensemble Charlemagne k poctě římským císařům Karlu Velikému a Karlu IV. Dvě z přítomných osmi pěvkyní zahrají na gotickou harfu.

Vstupenky na Szidi Tobias byly rychle pryč

Tématem koncertu pro členy Klubu přátel MHF v Pivovarské zahradě 21. července od 20.30 se stane filmová hudba osobitých skladatelů Ennio Morriconeho a Luboše Fišera (Tenkrát na západě atd.) v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a sboru Canticum Camerale (dirigent Stanislav Vavřínek, sólisté Patricia Janečková a Taťána Roskovcová). Následující večer v Zámecké jízdárně od 19.30 vystoupí Plzeňská filharmonie (dirigent Daniel Raiskin) s klavírním sólistou Alexejem Vorodinem a skladbami od Rachmaninova a Beethovena.

Do Pivovarské zahrady v sobotu 23. července od 20.30 zamíří brilantní flamencový kytarista Carlos Piňana se svojí Flameco Symphony. Doprovodí ho Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Janem Kučerou, tanečníkem Maisem Márquezem a sólisty Augustínem Garnésem resp. M. A. Orengem. Se skladbami M. Glinky, L van Beethovena a A. Arenskyho se v Maškarním sále téhož dne od 19.30 představí Schwingungen trio (Kirill Rodin – violoncello, Sanghee Cheong – housle, Sangeil Shin – klavír).

Varhany klášterního kostela v neděli 24. července od 11 hodin rozezní Karel Martínek s kompozicemi J. S. Bacha, J. Pachebella a také vlastními (Krumlovské imprese). Zahrada Kooperativy bude 27. července od 20.30 svědkem dávno vyprodaného koncertu šansoniérky Szidi Tobias a jejího Bandu. Zámeckou jízdárnu ve čtvrtek 28. července od 19.30 vyhledají příznivci Severočeské filharmonie Teplice (dirigent Alfonso Scarano), Kühnova sboru (mužská část), klavíristy Kun Woo Paika a díla Musorgského, Rachamaninova a Busoniho.

Moderuje Jiří Vejvoda s Janem Čenským

Klášterní zahradu v pátek 29. července od 20.30 zvolili organizátoři pro Noc s Mozartem. Zazní Symfonie č. 38 D dur Pražská, KV 504 a Requiem d moll, KV 626. Představí se Jihočeská filharmonie (dirigent Vojtěch Spurný), Kühnův smíšený sbor (sbormistr Marek Vorlíček) a sólisté Eva Hornyáková, Alena Kropáčková, Ludovít Ludha, Peter Mikuláš. Pivovarskou zahradu v sobotu 30. července ovládnou muzikálové melodie. V programu Bravo Broadway bude účinkovat Moravská filharmonie Olomouc (Randall Craig Fleischer).

Festival se vrátí po delší pauze do Zámecké kaple, kde v neděli 31. července od 20.30 zahraje Jaroslav Tůma na varhanní pozitiv a Semrádův pozitiv skladby A. V. Michny, J. Pachelbela a J. J. Frobergera. Do Maškarního sálu na úterý 2. srpna od 19.30 je připravený Koncert vítězů mezinárodních soutěží, na kterém se v doprovodu Jihočeské filharmonie (dirigent Jan Kučera) představí flétnista Jae A Yoo s trumpetistou Huw Morganem (vítěz Pražského jara 2016).

Jihočeská filharmonie pod vedením Jana Kučery se přesune do Zámecké jízdárny, kde 4. srpna od 19.30 doprovodí trumpetistu Artura Sandovala. Tento legendární jazzman se ukáže publiku rovněž v Pivovarské zahradě 5. srpna od 20.30 společně s CBC Big Bandem. Festival zakončí v Pivovarské zahradě v sobotu 6. srpna od 20.30 dílo Carla Orffa Carmina Burana, které předvede SOČr (dirigent Petr Vronský), Kühnův smíšený sbor, Kühnův dětský sbor, sólisté Natalia Roman, Roger Isaacs a Audun Iversen. Zahajovací i závěrečný koncert moderují Jiří Vejvoda a Jan Čenský.  

Ladislav Lhota
Foto archiv MHF Č. Krumlovmh02
mh03


Přidej komentář