Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Krumlovský MHF začne u zámecké barokní fontány

bar01
Zahajovací večer 28. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov navodí středověkou atmosféru u zámecké barokní fontány
02.05.2019 12:13 | Ladislav Lhota

Osmadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov rozvine svůj program letos uprostřed hlavních prázdnin od 19. července do 10. srpna. Multižánrová přehlídka patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice. Za skvělým renomé festivalu stojí atraktivní hudební nabídka, hosté zvučných jmen, umělecká úroveň a výjimečná místa konání koncertů.

ČESKÝ KRUMLOV – Organizátoři připravili třiadvacet koncertů v interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i dalších objektech města zapsaného na seznam světového dědictví Unesco. A premiérově v kostele Sv. Mikuláše ve vojenském prostoru v Boleticích. Patrony festivalu jsou herci Zlata Adamovská a Petr Štěpánek, tanečník a choreograf Vlastimil Harapes, psychiatr Cyril Höschl, chirurg Pavel Pafko a ekonom Zdeněk Tůma. „Pro letošek chystáme nové umělecké projekty. Zahajovací večer u zámecké barokní fontány, operní představení Händelovy Terpsichory nebo dva koncerty k třicátému výročí pádu železné opony v Boleticích,“ říká prezident festivalu Jaromír Boháč.

Mimořádnou žánrovou pestrost krumlovského festovalu dokládají jména hvězdných hostů. Z osobností klasické hudby se představí houslový virtuos Ivan Ženatý 31. července v Maškarním sále v programu Večer s J. S. Bachem – vzácné Guarneriho housle v rukou Mistra. Rokokový Maškární sál na čtvrtém nádvoří českokrumlovského zámku bude hostit koncert Harmonie dechů, strun a kláves proslulého hornisty Radka Baboráka s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a Baborák Ensemble (8. 8.) i Gratulační večer k 70. narozeninám houslisty Bohuslava Matouška (6. 8.), jenž představí své talentované žáky.

Věčně mladá Lenka Filipová, která si užívá hudební comeback, nabídne v Pivovarské zahradě úpravy věhlasných skladeb pro klasickou kytaru, lidové písně, šansony i novinky z alba Oppidum. Výtečná zpěvačka a kytaristka vystoupí 1. srpna vystoupí se svými hosty a smyčcovým oktetem Brno Strings. Proslulý vokální sextet Take 6 v Pivovarské zahradě zazpívá 20. července. Desetinásobní držitelé prestižní ceny Grammy společně se Severočeskou filharmonií Teplice rozezní prostor s výjimečným geniem loci moderním gospelem s jazzem, soulem, funkem, R&B a popem. Take 6 patří k nejvíce obdivovaným a capella souborům na světě.

Broadway se potká s Broadwayí

Unikátní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. 8. zprostředkuje koncert Songs of Exile – společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie. Vynikající arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s filharmoniky, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe. Jedinečným crossoverovým projektem je Michael Jackson Symphony. Hity krále popu zazní v Pivovarské zahradě 27. července live ve zcela nových aranžích.

Thriller, Black Or White, I Just Can‘t Stop Lovin‘ You a další úísně z Jacksonova repertoáru uslyší posluchači v podání Dashi, Nadi Wepperové, Dušana Kollára, Dušana Marka, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Sólisté z Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro se spolu s Michaelou Gemrotovou a Marianem Vojtkem z Divadla Broadway představí 3. srpna v muzikálovém projektu Broadway meets Broadway. Závěrečný operní galakoncert To nejlepší ze světové opery přivede do Pivovarské zahrady 10. srpna Adrianu Kučerovou, Štěpánku Pučálkovou, Borise Prýgla a vynikajícího amerického tenoristu Richarda Troxella.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v prodeji on-line na www.ticketstream.cz a www.festivalkrumlov.cz nebo v pobočkách společnosti Ticketstream po celé republice a Infocentru v Českém Krumlově. Novinkou je zvýhodněné vstupné pro seniory nad pětašedesát let, které platí vždy na dva komorní koncerty v Maškarním sále. Atraktivní výhody přináší členství v Klubu přátel MHF Český Krumlov, který je stále otevřený všem příznivcům festivalu. V rámci věrnostního programu je možné získat přednostní informace o festivalu, zvýhodněné vstupné na koncerty a společenské akce festivalu nebo slevy u vybraných partnerů.

Ze vstupného se podpoří zrakově postižení

Organizátoři festivalu reagují na negativní nárůst rychloobrátkové turistiky v Českém Krumlově, kdy drtivá většina turistů pouze projíždí městem, z něhož se takto stává pouhý skanzen historických budov. Proto v intencích trvale udržitelné turistiky přichází MHF s nabídkou víkendového kulturního vyžití a zve na Krumlovský kulturní víkend. Návštěvník ke vstupenkám na víkendové koncerty včetně pátku dostane Český Krumlov Card se vstupy do pěti krumlovských expozic zdarma. Festival spolupracuje se ZUŠ Jaroslava Ježka a pomáhá handicapovaným talentům. Z každé zakoupené vstupenky jde pět korun na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené studenty.

Hudební přehlídka chce být ekologická a ohleduplná k životnímu prostředí. MHF odebírá energii vyrobenou výhradně z šetrných, obnovitelných zdrojů od oficiálního partnera festivalu, energetické skupiny E.ON. Novým oficiálním partnerem je značka Audi, která zajistí festivalový shuttle servis prostřednictvím elektronických aut e-tron. V rámci spolupráce s Českými drahami návštěvníky koncertů přiveze přímý vlak z Prahy do Českého Krumlova. Cestující, kteří přijedou vlakem na víkendové koncerty, získají Český Krumlov Card s volnými vstupy do pěti expozic. Firma Busem doveze návštěvníky minimálně tří sobotních koncertů autobusem zdarma z Č. Budějovic, Lipna a Prachatic.

Zajištění opravdu kvalitního programu a nejlepších tuzemských i světových interpretů v současné době není možné bez podpory mecenášů z veřejného i soukromého sektoru. MHF Český Krumlov proto oslovuje příznivce a podporovatele hudby – potenciální dárce finančních příspěvků na rozvoj festivalu – a vítá je v exkluzivním Klubu mecenášů. Členové získají řadu mimořádných výhod počínaje přednostním výběrem vstupenek až po osobní setkání s účinkujícími zvučných jmen. Podrobný program a kompletní informace o předprodeji vstupenek lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz.

(lho, tzf)
Foto archiv MHF Č. KrumlovPřidej komentář