Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kulturní dům Slavie se přiblíží muzejní budově

200522kds01
Rekonstrukcí a dostavbou po sto padesáti létech provozu podstoupí novorenesanční budova Kulturního domu Slavie na nábřeží Malše v Českých Budějovicích. Architektem původní stavby byl Ignác Vojtěch Ullmann, novou podobu vtiskne návrh konsorcia ateliérů z Francie a Rakouska
20.05.2022 14:00 | Ladislav Lhota

Novorenesanční budova KD Slavie na pravém břehu Malše v jihočeské metropoli zahájila provoz coby německý Spolkový dům o Silvestru 1872. Sloužila spolkové činnosti, hostila tělocvičnu, knihovnu, biograf. Za války zde sídlili nacisté, po válce komunisté nebo armáda (odtud „Armáďák“). Nesla dokonce jméno bolševického masového vraha Stalina. Po roce 1990 získalo objekt město, v jehož režii se aktuálně chystá rekonstrukce a dostavba, která si vyžádá kolem 600 milionů korun.

Č. BUDĚJOVICE – Záměr vypsání veřejné zakázky na rekonstrukci KD Slavie schválilo zastupitelstvo 9. května 2022. Projekt odstartoval v roce 2019 mezinárodním soutěžním dialogem. „Bylo to vůbec poprvé, co jsme se v Budějovicích pustili do této formy soutěže. Důvodem byla možnost vést debatu o příští náplni a způsobu fungování Slavie současně s projekčními pracemi na stavební část,“ vysvětlil první náměstek primátora Juraj Thoma. V dialogu zvítězilo konsorcium atelierů Chaix &Morel et Associés z Francie, atelieru Christian Anton Pichler a atelieru Jan Proksa z Rakouska.

V závěru roku 2021 bylo na stavbu vydané územní rozhodnutí  a letos v dubnu nabylo právní moci stavební povolení. Projekt k provedení stavby odevzdal projektant 5. května. V návaznosti na projekční práce a vydaná povolení vyhlásilo město předběžné tržní konzultace s cílem prověřit možné dodavatele stavby a podmínky pro její realizaci. „Na předběžné tržní konzultace se přihlásilo šest společností, načež pět jich poslalo městu vyplněný dotazník. Projektant v prosinci 2021 předpokládal, že náklady na stavbu se budou pohybovat kolem 563 milionů včetně DPH. S ohledem na aktuální vývoj ve stavebnictví očekávají oslovené firmy zvýšené náklady,“ uvedl první náměstek primátora.

Sál se otočí o devadesát stupňů

Nárůst stavebních nákladů se očekává v rozmezí deseti až třiceti procent. Město zkusí dosáhnout na dotaci 160 milionů korun z Národního plánu obnovy. „Při financování plánujeme kombinaci úvěru, vlastních zdrojů a uvedené dotace. Platby se rozdělí do několika let, jelikož přestavba potrvá zhruba dva roky,“ uvedl Juraj Thoma. Veřejnou zakázku na rekonstrukci a dostavbu hodlá město vyhlásit letos v červnu. Nová podoba počítá s dostavbou budovy směrem k Jihočeskému muzeu, čímž vznikne více prostoru pro hlavní sál ve třetím patře s kapacitou 235 diváků na sezení a 116 na balkoně. Maximální kapacita míst na stání je 535 lidí v přízemí sálu a 135 na balkoně.

Jeviště pojme šedesát účinkujících. Sál se otočí o devadesát stupňů proti současnému stavu. Do malého sálu určeného pro koncerty, přednášky nebo klubové kino se vejde 150 sedících diváků. Moderní přístavbou se propojí Slavie s okolím ve směru do města, ale i k řece Malši. Rekonstrukce a přístavby do původně zamýšleného objemu se bývalý Německý spolkový dům dočká po více než 150 létech. „Jsem velice rád, že do takto velkého projektu se zapojily od počátku všechny zastupitelské kluby, koaliční i opoziční. Výbornou práci odvedla porota, tým z investičního odboru magistrátu i tým zajišťující inženýrskou činnost při přípravě stavby,“ dodal Thoma.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice

Vítězný návrh



Přidej komentář