Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kulturní scéna je utlumená, ale nikdo nezakáže přírodní divadlo

roz01
Rybníkem Rožmberk na Třeboňsku, který je rozlohou světový rekordman, zahajují zástupci Petrova cechu letošní podzimní výlovy. V sítích končí nejen kapři, ale také líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici nebo okouni
12.10.2020 20:07 | Ladislav Lhota

Kvůli pandemii covidu-19 platí nouzový stav, v jehož rámci česká vláda od 12. října zastavila koncertní a divadelní činnost, marné je brát za kliku v galeriích, muzeích nebo památkových objektech. Nikdo však nezakáže přírodní divadlo, které představují podzimní výlovy jihočeských rybníků. Jejich hráze se stanou improvizovaným hledištěm, byť se lidé mohou shlukovat nejvýš v šesti. Naskytne se pohled na unikátní rej zástupců Petrova cechu.

JIŽNÍ ČECHY – Sledování výlovů se řadí mezi atraktivní události. Vede zájemce k seznámení s jedním z nejtradičnějších řemesel, jehož postupy zůstaly namnoze stejné po celá staletí. „Podzimní výlovy určitě stojí za zhlédnutí, což každoročně ocení tisíce návštěvníků, kteří kvůli této podívané přijíždějí na jih Čech. Letos sice z důvodů koronavirové krize zrušili rybáři veškerý doprovodný program včetně komentovaných exkurzí na sádkách, ale lovit samozřejmě budou. Ryby, především kapři z jihočeských rybníků, putují tradičně na vánoční trh nejen u nás, ale čekají na ně v celé Evropě. Musí z vody ven, covid, necovid,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Návštěvníci výlovů letos musejí oželet ochutnávky, ale nepřijdou o unikátní přírodní divadlo. Pohyb na čerstvém vzduchu ve volné přírodě je zdravý i bezpečný. Každý už tu scenérii viděl alespoň v televizi. Zpravidla za svítání nasedají pod hrází u hlavní výpusti muži v gumových oblecích do lodí, aby roztáhli síť přes loviště. Nevod objímá v půlkruhu loviště a rybáři ho začínají stahovat. Hajní jdou kádištěm, pěšáci bahnem. Výrazy ve tvářích prozrazují, jakou sílu vynakládají rybáři na stažení sítě. Po půl hodině „balík“ s rybami směřuje ke kádišti, kde se provádí třídění.  

První na řadě je Rožmberk

Nejatraktivnější budou tradičně výlovy „v krajině dvojího nebe“ na Třeboňsku. Rybářství Třeboň, které je největším producent sladkovodních ryb v Evropě, hospodaří na 439 rybnících o celkové výměře zhruba osmi tisíc hektarů. Od října do listopadu plánuje z 250 rybníků vylovit 2 100 tun kaprů a 300 tun dalších druhů ryb – línů, candátů, štik, sumců, amurů, tolstolobiků či okounů. V pondělí 12. října vyrážejí rybáři na Rožmberk, Velký Tisý a Ponědražský rybník. Následují rybníky Spolský Velký, Záblatský a Svět.

Rybáři z Hluboké nad Vltavou, stejně jako jejich kolegové z Protivína, Blatné a Nových Hradů letos nezveřejnili plán výlovů s ohledem na koronavirus. Výjimkou je Munický rybník, jehož výlov se chystá ve spojení se státním svátkem 28. října a Rybářskými slavnostmi v Hluboké 27. – 29. října. Rybáři si však vyhrazují změnu termínu. Podobnou akci připravují  rybáři státního podniku Vojenské lesy a statky České republiky na Lipensku. O víkendu 24. – 25. října mají nedaleko Horní Plané v plánu vylovit 140hektarový rybník Olšina přezdívaný Perla Šumavy. Českobudějovičtí městští rybáři budou lovit bez přestávky téměř do konce listopadu.

(lho, tzc)
Foto Ján Honza

Podzimní výlovy na Třeboňsku:

Rožmberk 12. – 15. října 2020
Velký Tisý 12. – 16. října
Ponědražský 12. – 14. října
Spolský velký 19. – 20. října
Záblatský 2. – 6. listopadu
Svět 16. – 19. listopadu

Podzimní výlovy na Českobudějovicku:

Dasenský 14. října 2020
Branišovský velký 16. října
Parezník 21. října
Čejkovický 26. října
Nuzov 29. října
Olešnický velký 10. listopadu
Šindlovský 18. listopadu


roz02
roz03
roz04
roz05
roz06


Přidej komentář