Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kulturní stánek dostává obrysy. Vyjde na tři miliardy

sta01
Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek představuje schema čerstvě vypracované studie pro výstavbu kulturního objektu na Mariánském náměstí v krajské metropoli, který měl sloužit Jihočeskému divadlu a Jihočeské filharmonii
13.01.2020 18:57 | Ladislav Lhota

Strategický plán Českých Budějovic pro období 2017 až 2027 počítá s výstavbou objektu pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii. Statutární město České Budějovice a Nadační fond jihočeského divadla podepsaly roku 2018 Memorandum o zadání studie na novou budovu v prostoru Mariánského náměstí. Nadační fond objednal studii v hodnotě 800 tisíc korun u společnosti Bühnenplannung Walter Kottke GmbH z německého Bayereuthu. Prezentace se uskutečnila v poslední den provozu divadelní Boudy 13. ledna 2020.

Č. BUDĚJOVICE – V březnu 2019 se poprvé sešla pracovní skupina vytvořená za účelem zpracování studie. Skupina složená ze zástupců Statutárního města Č. Budějovic, Jihočeského kraje, Nadačního fondu Jihočeského divadla, vedení Jihočeského divadla, Jihočeské filharmonie a projektantů společnosti Bühnenplannung Walter Kottke ukončila své zadání v listopadu 2019 a připravila řešení ve dvou verzích. První počítá s ponecháním činoherního souboru v zrekonstruované historické budově Jihočeského divadla. Ostatní soubory Jihočeského divadla a Jihočeská filharmonie by se přesunuly do nové budovy. Odhad nákladů činí 2.25 miliardy korun.     

Podle druhé varianty se všechny čtyři soubory JčD přesunou do nového objektu (2.42 miliardy). V každém případě bude nutné ještě připočítat náklady na parkovací plochy s 250 až 500 místy pro automobily, což zvedne celkové náklady ke třem miliardám korun. Studie ve druhé variantě počítá s kapacitou budovy pro 1 200 osob, přičemž největší sál pro operu, balet a filharmonii pojme 550 osob, sál pro činohru 350 osob, komorní scéna a sál pro Malé divadlo nabídnou po 150 sedadlech. Po schválení změny územního plánu, s nímž se počítá v letošním roce, může dojít v roce 2021 k vyhlášení urbanisticko architektonické soutěže. Stavět by se mohlo v období 2024 – 2027.

Precizně zpracovaná studie obsahuje i konkrétní termín otevření nové budovy na Mariánském náměstí 21. května 2027. Značným úskalím pro politiky však bude projednání a konečné odsouhlasení navýšeného rozpočtu o parkovací místa. Finanční pokrytí třímiliardové investice mají zajistit rovným dílem Statutátní město České Budějovice, Jihočeský kraj a stát. Náklady jsou obrovské, ale není pochyb o tom, že krajská metropole potřebuje důstojný kulturní prostor. Stávající zázemí Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie odpovídají provizoriu, jehož stav neumožňuje plně využít potenciál obou institucí a neposkytuje progresivní ekonomický výhled do budoucna.  

Ladislav Lhota
Foto Ján Honza a Petr Zikmund


sta02
sta03
sta04
sta05
sta06


Přidej komentář