Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Květinové aranže připomenou vztah cisterciáků k vinařství i vodě

zk01
Výstava květinových aranží je součástí hlavní prohlídkové trasy v klášteře Zlatá Koruna
04.08.2017 10:13 | Ladislav Lhota

Čtvrtý ročník květinových aranží v interiérech kláštera Zlatá Koruna s názvem „…na zdraví!“ připomene téma pivovarnictví, vinařství i čistoty vody. Květinové aranže ze sezonních květin vypěstovaných ve zdejších klášterních zahradách doplní předměty vztahující se k vínu, pivu a vodě, tekutinám, které úzce souvisejí s cisterciáckou kulturou a klášterním objektem nad řekou Vltavou. Výstava potrvá od 5. do 13. srpna. Výjimečně bude otevřeno i v pondělí 7. srpna.

ZLATÁ KORUNA – Historické interiéry bývalého cisterciáckého kláštera rozkvetou pod rukama zkušených floristek aranžemi ze sezonních květin vypěstovaných v klášterních zahradách a také zahradách zámků Třeboň, Kratochvíle, Hluboká nad Vltavou a na soukromých pozemcích. Ve vazbách budou použité gladioly, slunečnice, jiřiny, cínie, astry, třapatky, hortenzie či levandule, které doplní zeleň v podobě břečťanu, dekorativních keřů a okrasných trav.

Koncept vazeb úzce souvisí s instalací doplňkových exponátů a s individualitou klášterních prostor. Na výstavě se podílí deset aranžérek. „Naše výstavy jsou výjimečné tím, že květiny nedovážíme ze zahraničí, ani nekupujeme. Do vazeb použijeme vše, co momentálně kvete a nezničí to kroupy či přívalové deště, zkrátka adrenalin do posledního dne“, říká s úsměvem Lenka Tondlová, kastelánka kláštera Zlatá Koruna.

V klášteře byl také pivovar

Při založení kláštera v roce 1263 byli řádoví bratři obdarováni vinicemi, o které svědomitě pečovali. Víno bylo potřeba nejen pro liturgické účely, ale i denní potřebu. „Z pramenů máme doloženou existenci klášterního pivovaru a jeho provoz i produkci. V klášterní škole, založené roku 1772 posledním zdejším opatem Bohumírem Bylanským, se téma pivovarnictví a vinařství rovněž vyučovalo, což dokládají dochované obrazy Zlatokorunské školy, nyní instalované na hlavní prohlídkové trase kláštera v bývalé kuchyni,“ vysvětluje kastelánka.

Nedílnou součástí tématu je se vším související voda. Stejně tak jako ostatní cisterciácké kláštery, byl i ten zlatokorunský založen v údolí, v bezprostřední blízkosti vodního toku, který hrál v životě kláštera i jeho ekonomice nezastupitelnou roli. „Voda představovala pro řeholníky základní živel. Od úrovně mystické („Pramen vody živé“), přes funkce v praktickém provozu kláštera, až po roli ekonomickou“, doplňuje Lenka Tondlová.

Aktuální výstavní počin je součástí hlavní prohlídkové trasy (včetně opatské kaple) a je přístupný pouze v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Cena vstupného se nezvyšuje. Dospělá osoba zaplatí 100 korun, snížené vstupné činí 70 korun.

(lho, tzp)
Foto Ján HonzaPřidej komentář