Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Květinové aranže ve Zlaté Koruně doplňují vzácné ornáty

zk01
Tradiční výstavu květinových aranží v klášteře Zlatá Koruna doplňuje výstava vzácných ornátů a doplňkových církevních textilií
10.08.2018 13:58 | Ladislav Lhota

Působivé interiéry středověkého kláštera Zlatá Koruna budou od soboty 11. srpna hostit tradiční výstavu květinových aranží, tentokrát nazvanou Flõres coeli (Květiny nebes). Oranže doplní unikátní soubor ornátů a církevních textilií z klášterních sbírek. Veřejnosti se představí vůbec poprvé. Výstavu je možné zhlédnout v rámci hlavní prohlídkové trasy a také v opatské kapli. Přístupná bude do neděle 19. srpna včetně pondělí třináctého.

ZLATÁ KORUNA – Zvolenou kombinaci květinových aranží a vzácných předmětů vysvětluje kastelánka Lenka Tondlová: „Dlouhodobě jsme vnímali potřebu prezentovat veřejnosti textilní skvosty ukryté v klášterním depozitáři. Téma jsme zvolili podle církevního svátku Trnové Koruny, který připadá na 11. srpna. Ve zlatokorunském klášteře se slavil od roku 1270, kdy král Přemysl Otakar II. podle pověsti získal darem od francouzského krále Ludvíka IX. Svatého trn z Kristovy koruny pro nově založený klášter.“

Soubor církevních ornátů a textilií čítá celkem 260 kusů. „Ornáty a doplňující textilie z klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie jsme získali od Římsko-katolické farnosti Zlatá Koruna v roce 2000 po převzetí objektu Národním památkovým ústavem od Jihočeské vědecké knihovny. Nechali jsme je zrestaurovat a doslova za pět minut dvanáct je zachránili před zničením a devastací,“ vysvětluje kastelánka. Textilie z 18. – 19. století jsou cenné zejména pro své unikátní precizní výšivky, které tvoří různé vzory církevního i rostlinného charakteru.

Květinami provoněná zákoutí jsou dílem zkušených zahradnic z kláštera Zlatá Koruna a zámků Třeboň, Kratochvíle, Dačice a Hluboká nad Vltavou. Aranžérky využily sezonní květiny vypěstované v klášterních zahradách – gladioly, slunečnice, jiřiny, cínie, astry, třapatky, hortenzie či levandule, doplněné o zeleň v podobě břečťanu, dekorativních keřů a okrasných trav. Barevné ladění květinových aranží odpovídá barvám církevních svátků. Výstava je součástí hlavní prohlídkové trasy a je přístupná pouze v rámci komentované prohlídky s průvodcem.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


zk02
zk03
zk04
zk05
zk06


Přidej komentář