Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ladislav Nagy získal cenu Magnesia litera za překlad

nag01
Literární cenu Magnesia litera 2020 v kategorii Překladová kniha získal docent Ladislav Nagy, ředitel Ústavu anglistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
05.09.2020 10:55 | Ladislav Lhota

Slavnostní vyhlášení literárních cen Magnesia litera se letos konalo poslední srpnový den namísto původního jarního termínu, který byl zrušený kvůli koronavirové krizi. Soutěžilo se v devíti kategoriích se snahou obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. V kategorii Překladová kniha získal ocenění Ladislav Nagy, ředitel Ústavu anglistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, za překlad románu Patrick Melrose od britského autora Edwarda St Aubyna.

Č. BUDĚJOVICE – Obsáhlý St Aubynův román čítá pět dílů, poslední dva vyjdou v češtině letos na podzim. Co stojí v medailonku k překladům nominovaným na cenu Magnesia litera 2020 (nejlepší knihy vydané u nás v uplynulém roce)? „Překlad Ladislava Nagye věrně zachycuje všechny nuance St Aubynova románu. Dokáže najít ta správná slova pro různé projevy podivné lásky i zoufalé nenávisti, dokonale zachovává nadhled i suchou ironii vyprávění: text je v jeho podání přesně tak podivně nesnesitelný jako příběh sám.“

Pentalogie Edwarda St Aubyna se považuje za velmi pozoruhodnou v kontextu britské literatury. Jde o sondu do života nejvyšší aristokracie, která chyběla v britské próze posledního půl století, zároveň velmi niternou výpověď o vypořádání s osobním traumatem. „Překladatelsky byla kniha poměrně náročná zejména z hlediska převodu slovních hříček, ale též z hlediska zachycení oné zvláštní distancované ironie. Musím říct, že některé pasáže románu jsem dával na zkoušku překládat svým studentům v překladatelském semináři, o různých řešeních jsme vedli dlouhé debaty. Přístup i nápady studentů mě silně inspirovaly,“ svěřuje se Ladislav Nagy.

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy z původní české prózy, poezie a knih pro děti. Porotu k jednotlivým kategoriím soutěže delegují oborově příslušné obce a organizace. Za osmnáct předešlých ročníků získalo ocenění celkem 159 knižních titulů. Soutěž probíhá na facebookových stránkách.

(lho, kud)
Foto archiv Jihočeské univerzityPřidej komentář