Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lajka vzhůru letí. Hvězdy má na dosah tlapky. Ale...

la01
Fenka Lajka a ošetřovatelka Jelena se promění v součást vesmírného programu, který slouží sovětské propagandě
19.12.2017 15:54 | Ladislav Lhota

Lajka vzhůru letí, psí vesmírná odyssea pro děti od osmi do sta let, měla symbolicky premiéru na prknech Malého divadla letos 28. listopadu, šedesát let od historicky první cesty živého tvora do vesmíru. Umělá družice Sputnik 2 tehdy vynesla na oběžnou dráhu pouličního voříška Lajku. Akce měla posílit prestiž sovětské vědy. Ubohou fenku však čekal krutý osud. Shořela zaživa – s požehnáním kremelského vůdce Nikity Chruščova. Autorskou inscenaci napsal David Kašťák přímo pro jeden ze čtyř souborů Jihočeského divadla.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Životním teritoriem Lajky bylo obyčejné smetiště. Náhodným výběrem se stala členkou zvířecího vesmírného programu, do něhož sovětští výzkumníci zařazovali pouliční voříšky, odolné a zvyklé na tvrdé podmínky. Návrat Lajky z letu ke hvězdám se neočekával. Cílem bylo potvrdit, že živý tvor zvládne pobyt v „raketě“ a přechod do stavu beztíže. Obětovaný psík pomohl k úspěšnému ověření vědeckých otázek a sovětská propaganda v něm našla trumfové eso. S velkým časovým odstupem vyšlo najevo, že kabina Vostoku 2 se krátce po startu začala zahřívat, teplota brzy překonala čtyřicítku a zhruba po sedmi hodinách čtyřnohý pasažér shořel zaživa.  

Chlupatý hrdina měl hvězdy na dosah tlapky. Ale co s tím? Vesmír je opojný jako svoboda a nekonečný na rozdíl od života pozemšťanů. Dojemná story Lajka vzhůru letí se zaměřuje na příběh ikonické fenky optikou lidí, kteří vědomě či nevědomě asistovali při zrodu její legendy. Lajka vzlétla na oběžnou dráhu 3. Listopadu 1957 a divadelní příběh zavede nejmladší generaci do časů, v nichž se lidé přetvářeli na loutky a pokusný voříšek skončil na obětním stole pýchou se dmoucího Sovětského svazu.

Z diváků se stanou inženýři vesmírného programu

Inscenace Malého divadla přibližuje dobu studené války a ukazuje, jak probíhal výzkum včetně přelomového testu živého tvora. „Příběh Lajky je v našem pojetí hlavně příběhem o ztrátě svobody němé tváře, jež se nemohla bránit, ale i lidí, kteří se podíleli na jejím vyslání do vesmíru. Pro mě je zde důležité téma zodpovědnosti, kterou neseme za své okolí i jednání,“ přiznal dramaturg a autor scénáře David Košťák, jenž v minulosti spolupracoval s Jihočeským divadlem na přípravě hry Kazisvět a muzikálu Kronikáři.

Režisér a umělecký šéf Malého divadla Petr Hašek slíbil netradiční divadelní zážitek, který udělá z diváků přímé účastníky vesmírných příprav: „Se scénografem Jánem Terebou jsme si přáli, aby se vše odehrávalo na dosah publika. Hranice mezi jevištěm a hledištěm je tenčí, než obvykle. Z diváků se stanou inženýři vesmírného programu, kteří Lajku provedou všemi zkouškami potřebnými k jejímu vzestupu na oblohu. Chceme zprostředkovat situaci, v níž se člověk nevědomky stává součástí něčeho, s čím nesouhlasí,“ uvedl před premiérou.

Představení je zároveň dárkem pro herečku Denisu Posekanou, která slaví dvacet let v souboru Malého divadla. V Lajce dostala roli ošetřovatelky Jeleny, odmalička vychovávané tak, aby byla vzornou soudružkou a řádně sloužila své vlasti. Zapojení do vesmírného programu vnímá jako největší poctu. Brzy však zjistí, že režim, kterému tolik věřila, je schopný mnohem větších obětí, než sama dokáže připustit. V dalších úlohách se představují František Hnilička, Petr Hubík, Aleš Surma, Bartoloměj Veselý a Vjačeslav Zubkov. Hudbu složil Ondřej Dědeček, tvořící pod názvem 6polnic. Nejbližší reprízy se uskuteční 18., 19. a 20. ledna 2018.

(lho)
Foto Petr Zikmund



la02
la03
la04
la05
la06


Přidej komentář