Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Láska překoná i největší hrůzy brutální války

080323mbv01
Čerstvě vydaný knižní titul V lásce a válce z pera anglické spisovatelky Maggie Brookes přivádí čtenáře do Španělska rozděleného krutou občanskou válkou v druhé polovině třicátých let minulého století. Renomovaný Historia Magazine uvádí: Autorka čerpá z rozsáhlého výzkumu a proměňuje historii ve scény, které vás chytnou za srdce
08.03.2023 09:12 | Ladislav Lhota

Vydavatelství Domino ve společnosti Albatros Media obohatilo knihkupecké pulty o historický román V lásce a válce, jehož děj zasadila úspěšná spisovatelka Maggie Brookes do španělských reálií v době občanské války 1936 – 1939. Z anglického originálu Acts of Love and War vydaného v Londýně roku 2022 přeložila Dana Chodilová. Vázaná kniha o 392 stranách je k dostání v prodejnách po celé republice.

PRAHA / JIŽNÍ ČECHYJednadvacetiletá Angličanka Lucy se v druhé polovině třicátých let 20. století vydává do Španělska sužovaného občanskou válkou. Jako dobrovolnice chce pomáhat místním uprchlíkům, ale není to jediný motiv její cesty. Hodlá najít a přivést domů Toma a Jamieho, své nejlepší přátele z dětství, kteří bojují každý na opačné straně. Lucy se přidává ke kvakerům a ocitá se v centru zuřícího konfliktu. Musí čelit děsivé realitě chudoby a nejistoty. Brzy se ukazuje, že láska překoná i největší hrůzy. Bratry Toma a Jamieho ale hrdinka nepřesvědčí k odchodu navzdory osobnímu setkání. Udržuje s nimi korespondeci, z níž se čtenář dozví, jak oba aktéři prožívají těžký a krutý boj. 

Spisovatelka a básnířka Maggie Brookes původně pracovala jako novinářka a producentka historických televizních pořadů pro BBC. Třicet let působila na Middlesex University, kde vyučovala kreativní psaní. Pod jménem Maggie Butt vydala šest básnických sbírek. Věrohodné příběhy svých knížek buduje na základě rozsáhlých rešerší. V jejích pracech se jako hlavní téma opakuje síla a odvaha žen zkoušených nešťastnými okolnostmi. „Přitahují mě příběhy, které se odehrávají ve válečných dobách, protože moji rodiče zažili 2. světovou válku. Otec byl válečný zajatec a matka ošetřovatelka. Válka ukazuje lidskou rasu v nejhorší podobě, přesto může přinést to nejlepší z ní,“ zdůrazňuje autorka. 

V pozadí stáli diktátoři

Španělská občanská válka rozdělila národ a otočila proti sobě lidi – dokonce i v rodinách – s nesmiřitelně protichůdnými názory na náboženství, společenské třídy, demokracii, fašismus. Levicově orientovaní si stáli za tím, že majitelé půdy spolu s katolickou církví udržují zemi v bídě a nevědomosti středověku. Stoupenci pravice žili v obavách, že Španělsko ovládne komunismus doprovázený ateismem. Složitý problém vyhrotily volby v roce 1936. Vyhrála republikánská koalice levého křídla, načež se pravicová armáda pokusila o státní převrat. Tento pokus rozběsnil davy, které začaly vraždit duchovní osoby, vypalovat kostely, zabavovat půdu a cenné nemovitosti.

Pravé křídlo se sjednotilo pod velením fašistického generála Francisca Franca a rozproudila se válka mezi demokraticky zvolenými republikány a fašisty usilujícími o jejich svržení. V rozporu s mezinárodní dohodou o nezasahování poslali Hitler a Mussolini na pomoc Francovi početné vojenské jednotky s výzbrojí. Na podporu demokracie a také z obav před fašismem přispěchalo do země na padesát tisíc dobrovolníků z celého světa, kteří vstupovali do republikánských interbrigád zásobovaných zbraněmi od Stalina. Dlouho vzdorovali Francově armádě. Rozhořel se jeden z nejkrvavějších válečných plamenů 20. století.   

Román vychází také v elektronické podobě a je doplněný mapkami, které pomohou s orientací ve španělských městech, kde se odehrává děj, ale i na bojištích a frontách občanské války.

(lho)
Foto archiv albatrosmedia.cz


080323mbv02


Přidej komentář