Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Legiovlak přibližuje život našich dobrovolců v Rusku

vlc01
Jednotlivé vagony legionářského vlaku, který se pohyboval na Transsibiřské magistrále v létech 2018 až 2020, rozlišovali jeho uživatelé grafickými symboly, které jim připomínaly jejich drahou vlast, také významné osobnosti nebo události z dějin
13.11.2021 13:13 | Ladislav Lhota

Nákladní nádraží v jihočeské metropoli se stalo na dobu od 9. do 21. listopadu přechodným domovem legionářského vlaku. Patnáct věrně zrekonstruovaných historických vozů připomíná působení československých legionářů na (hlavně) ruském území v létech 1914 až 1920. Unikátní expozice je projektem Čs. obce legionářské (ČsOL) a přibližuje vznik a činnost našich legií. Vojenskou, ale i kulturní. Současně zdůrazňuje význam těchto početných jednotek pro založení samostatné republiky.

Č. BUDĚJOVICE – Ambiciózní projekt ČsOL si dal za úkol vytvořit důvěryhodnou kopii legionářského vlaku z období 1918–1920, kdy československé legie podnikaly válečné operace v Rusku. V každém vagonu je instalovaná výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj čs. legionářů na Transsibiřské magistrále. Pro maximálně přesnou ukázku podoby legionářských vlaků, životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrané pro rekonstrukci nejčastěji užívané vagony. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného či vagonů plošinových. 

Příchozí si mohou osahat vybrané exponáty včetně některých vystavených zbraní. V plukovní prodejně lze pořídit pamětní předměty, rovněž odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tématikou. Výtěžek z prodeje směřuje přímo na podporu projektu Legie 100 (výročí ČsOL 1921 až 2021). Školním exkurzím, ale i skupinám náhodných návštěvníků nebo zvídavým jednotlivcům poskytují odborný výklad i dílčí informace erudovaní průvodci v replikách legionářských stejnokrojů. Vlak křižuje republiku od května 2015. Letos měl devatenáct zastávek včetně jihočeských nádraží v Milevsku, Bechyni, Třeboni a Dačicích. Z Českých Budějovic zamíří na konečnou do Plzně.  

Vlak je přístupný v pracovní dny od 8 do 16 hodin, o víkendu od 9 do 16 hodin. Za vstup se neplatí.

Ladislav Lhota
Foto autor a archiv ČsOL


vlc02
vlc03
vlc04
vlc05
vlc06
vlc07
vlc08
vlc09
vlc10
vlc11


Přidej komentář