Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Letní kino Háječek zaplní nová energie

aso01
Letní kino Háječek v jihočeské metropoli má nového provozovatele na příští tři roky. Slibuje, mimo jiného, vylepšit estetický zážitek u vchodu pro diváky. Promítání odstartuje 2. července
20.05.2020 15:52 | Ladislav Lhota

V areálu Letního kina Háječek poblíž soutoku Malše s Vltavou v jihočeské metropoli zatím sídlí pandemické stanové městečko pro osoby bez přístřeší, ale od 2. července se začne promítat. Rada města vybrala ze třech uchazečů nového provozovatele na příští tři roky. Stala se jím Asociace jihočeských audiovizuálních tvůrců. Neuspěl dosavadní provozovatel Jan Turinský z kina Kotva, ani pražská agentura. Vítězové hodlají probudit na otevřené scéně novou energii. Vedle filmové produkce počítají s koncerty, divadlem i tancem.

Č. BUDĚJOVICE – Čtyřčlenný tým Asociace ve složení Kristýna Novotná, Daniel Habrda, Radovan Moser a Milan Pleva hodlá zařadit do programu vedle premiér také filmovou klasiku a živou kulturu. Promítání začne ve čtvrtek 2. července a diváci mohou hlasovat na www.facebook.com/kinohajecek o snímcích pro úvodní dva večery. Kandidátní listinu tvoří tituly: Na samotě u lesa, Obecná škola, Pane, vy jste vdova, Limonádový Joe, Kolja, Vesničko má středisková, Slunce, seno, jahody, ze zahraniční produkce Hříšný tanec, Pomáda, Top Gun, Forrest Gump, Amélie z Montmartru, Kmotr, Gladiátor. Vstupné bude padesát korun.

Během léta se počítá s více než třiceti promítacími večery, hrát se bude každé úterý, čtvrtek, pátek a sobotu. „Přejeme si, aby letní kino fungovalo chvíli jako oldschoolová klasika, jindy by potěšilo hollywoodskou premiérou,“ říká Kristýna Novotná, která disponuje zkušenostmi z provozování kina v Ševětíně. Mimo promítací časy nebo jako předprogram vznikne prostor k hudebním či divadelním vystoupením. „Chystáme se oslovit českobudějovické spolky, hudebníky, divadelníky, tanečníky, aby se s námi podíleli na doprovodném programu,“ ujišťuje Daniel Habrda. Zájemci mohou kontaktovat Asociaci přes adresu letni@kinohajecek.cz.

Chytne za srdíčko?

Noví provozovatelé si plně uvědomují, že největší promítací prostor v krajské metropoli a nejbližším okolí patří především návštěvníkům. „Budějčáci milují letňák i přes jeho chátrající stav, zapáchající sociální zázemí nebo zvuk odrážející se od zadní budovy,“ nepochybuje Milan Pleva, známý z pozice ředitele Filmového festivalu Černá věž, a připomíná, že celý park v Háječku čeká v roce 2022 rekonstrukce. „Prostor nám nepatří a leccos nezměníme. Postupně ale můžeme ukázat cestu, kam by se mohlo posunout letní kino,“ zdůrazňuje Kristýna Novotná. Vinou pandemie koronaviru letos dojde jen k dílčím změnám. Třeba – zdejší bistro povede Petr Klika z Hotelu Klika.

Další novinku představuje spolupráce s českobudějovickým designérem Martinem Hrabánkem, jenž aktuálně chystá pro Letní kino Háječek zcela originální vizuální identitu. „Háječek má spoustu jedinečností. Pokud s nimi naložíme šikovně, může vzniknout identita, která bude dávat smysl, chytne za srdíčko a bude funkční,“ je přesvědčený Martin Hrabánek. Před vylepšením určitě stojí vchod pro diváky, který v současnosti neposkytuje příliš hluboký estetický zážitek. Letošní dvouměsíční provoz bude Statutární město České Budějovice dotovat částkou 600 tisíc korun. Bez dotace by cena vstupenky vyšplhala do výše kolem 130 korun.

(lho, tzk)
Foto Ladislav Lhota (2), archiv Asociace jihočeských audiovizuálních tvůrců (1)  


aso02
aso03


Přidej komentář