Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Léto ve Zlaté Koruně zpestří květiny i písničkář

zla01
Oživení klášterního léta slibuje koncertní vystoupení známého písničkáře a skladatele Jaroslava Hutky.
04.08.2016 12:52 | Ladislav Lhota

Klášterní objekt ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku vstupuje do druhé poloviny letních prázdnin s novými lákadly. Historické interiéry vyzdobí a provoní květinové vazby, vybízet ke vstupu bude před pár dny zpřístupněné lapidárium v klášterních sklepech a příznivce folku potěší svým vystoupením v pátek 12. srpna písničkář Jaroslav Hutka.  

ZLATÁ KORUNA – Květinová výstava, pořádaná v bývalém sídle cisterciáků již třetím rokem, se tematicky vrací k nejvýznamnější události novodobé historie kláštera, kterou se stal návrat vzácného gotického obrazu Zlatokorunské madony letos v dubnu. „Hlavní prohlídkovou trasu zkrášlí desítky květinových vazeb. Vyjádří úctu k Panně Marii, patronce cisterciáckého řádu a ochránkyni konventu. Čistotu duše Panny Marie budou ve všech vazbách symbolizovat bílé lilie,“ naznačuje kastelánka Lenka Tondlová pojetí instalace nazvané S úctou k Madoně.

Ve srovnání s předchozími ročníky dostala choreografie ještě další rozměr. Vedle květinových aranží uvidí návštěvníci také předměty související s mariánskou tématikou, zapůjčené z památkových objektů na jihu Čech, ale také z Plzeňska a Vysočiny. „Z Horšovského Týna k nám doputovala Cikánská madona. Ukážeme odlitek madony z mastku, který jsme přivezli z Jaroměřic nad Rokytnou. Olejomalba madony ze zámku Kozel se stane součástí oltáře vytvořeného v kapitulní síni jen pro tuto příležitost,“ přibližuje kastelánka.  

Protiváhu historickým exponátům vytvoří dvě moderní výtvarná díla – Zlatokorunská madona od akademické malířky Renaty Štolbové a Zlatokorunská madona z pozůstalosti akademického malíře Miloslava Troupa. Aranžéři využijí sezonní květiny vypěstované na zahradách kláštera Zlatá Koruna, zámků Hluboká, Třeboň a Kratochvíle či soukromých zahradách floristů. Nebudou chybět gladioly, slunečnice, jiřiny, cínie, astry, třapatky, hortenzie a levandule. Doplní je břečťan, dekorativní keře a okrasné trávy.

Lapidárium svědčí o zručnosti kamenických mistrů

Výstava S úctou k Madoně je součástí hlavní prohlídkové trasy a lze ji navštívit pouze v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Vernisáž se uskuteční v pátek 5. srpna  od půl šesté večer. Pro veřejnost bude výstava otevřená od soboty 6. srpna do neděle 14. srpna, mimořádně i včetně pondělí 8. srpna. Od konce letošního července mohou lidé rovněž zavítat do sklepních prostor v klášteře, kam dosud nebyl možný přístup. Po rekonstrukci zde vzniklo lapidárium.

Pod odborným dohledem Romana Lavičky rozmístili jihočeští památkáři ve sklepních prostorech zlatokorunského kláštera několik desítek kamenických prvků, které dokládají zručnost starých mistrů. K vidění jsou zlomky kružbových výplní oken a portálu ze 13. a 14. století, žebrová klenba, části barokních náhrobků a další exponáty ze 17. a 18. století. Lapidárium představuje stavební kamenické prvky nalezené při rekonstrukci kláštera – ilustrují vývoj kamenického řemesla od 13. do 18. století, ale i technologii klenebních konstrukcí.

Oživení klášterního léta slibuje koncertní vystoupení známého písničkáře Jaroslava Hutky, které organizátoři přichystali na pátek 12. srpna. Pokud to dovolí počasí, představí se folkový hudebník, skladatel, zpěvák a také signatář Charty 77 pod širým nebem v rajském dvoře. Přijde-li déšť, zazní Hutkovy hity (Krásný je vzduch, Náměšť) v koncertním sále. Začátek je stanovený na 19 hodin, vstupné činí 120, zlevněné 100 korun.

(tzp, lho)
Foto archiv NPÚ


zla02
zla03


Přidej komentář