Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lída Rakušanová se hlásí k jihočeské metropoli a Zborovu

rak01
Autobiografická kniha zkušené novinářky a rozené Jihočešky Lídy Rakušanové nese název Svobodná v Evropě a čte se jedním dechem. Značnou výpovědní hodnotu lze přisoudit nejen textu, ale i fotografiím Josefa Rakušana, z nichž mnohé nebyly předtím zveřejněné
23.01.2021 16:01 | Ladislav Lhota

Pražské nakladatelství Book Dock obohatilo knižní trh velmi přínosnou autobiografií přední české novinářky Lídy Rakušanové, která na téměř třech stovkách stránek pod titulem Svobodná v Evropě přibližuje důležité kapitoly svého života a ukazuje radosti i strasti spojené s působením v posrpnovém exilu. Rodačka z Č. Budějovic (26. 5. 1947) se angažovala v mnichovské redakci Rádia Svobodná Evropa (RSE) a hrdě se hlásí k jihočeské metropoli i nedalekému Zborovu, kde pobývala u dědečka, na něhož ráda vzpomíná.  

PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – Lída Rakušanová, rodným jménem Ludmila Malá, po adopci Horská, vystudovala budějovické Jirsíkovo gymnázium a pokračovala na pražské Karlově univerzitě v oborech čeština, dějepis, jihoslovanské jazyky, estetika. Z poslucháren ji však vyhnala invaze vojsk varšavského paktu do Československa v srpnu 1968. Se svým budoucím manželem a vynikajícím fotografem Josefem Rakušanem odešla do Německa, kde v roce 1969 požádali o politický azyl. Vystřídala několik zaměstnání, v Mnichově vystudovala germanistiku a slavistiku, stala se soudní překladatelkou. Od roku 1975 pracovala v RSE jako externistka, později redaktorka.

Oporou mnichovské redakce zůstala až do roku 1994, kdy se rozhodla odejít na volnou nohu. V biografické knize rozčleněné na krátké neunavující úseky, kde nenajdeme překlep ani žádnou chybu (skoro div v současné době), líčí autorka vytříbeným novinářským jazykem osobní zkušenosti nabyté v rodné zemi ovládané komunisty a kontrast s pobytem na Západě, především ale zeširoka otevírá dveře do redakčních prostor RSE v Mnichově, kde působila po boku žurnalistických velikánů Slávy Volného, Milana Schulze či Karla Jezdinského. K jejím kolegům patřil Karel Kryl, poznala zde i významné spisovatele Josefa Jedličku a Ivana Diviše.

Pochopíme logiku rozděleného světa

Svobodná v Evropě významně rozšiřuje pohled do „kuchyně“ RSE, který už předtím dali k dispozici ve svých knihách Sláva Volný či sportovní redaktor Karel Drážďanský – Janovský. „Paměti Lídy Rakušanové se díky jejímu profesionálnímu rozhlasovému stylu čtou jedním dechem. Ti, kteří ji, jako já, pravidelně poslouchali, si připomenou, jak vysílání Svobodné Evropy pomáhalo přežít normalizaci. Těm mladším její autentický styl pomůže pochopit logiku světa rozděleného téměř neprostupnou hranicí, kterou ale právě jako jedno z mála dokázalo každý den prorážet svobodné rozhlasové vysílání,“ píše v doslovu Michal Klíma. Další „hlasy“ přidali Ivan Hoffman a Jiří Pehe.

Lída Rakušanová je rovněž autorkou knihy Dagmar a Václav Havlovi, dva osudy v jednom svazku (vyšla v Praze 1997, rozšířená verze o dva roky později v Německu) a její osudy zaznamenaly filmové dokumenty v rámci cyklů Genus resp. Třináctá komnata. Od poloviny devadesátých let působila jako pražská korespondentka německojazyčných tiskovin včetně Passauer Neue Presse, kde byla šéfredaktorkou centrální redakce českých lokálních Deníků. Podílela se na žurnalistických vzdělávacích projektech, uváděla talk show v České televizi, natáčela dokumenty s Jiřím Krejčíkem ml. Nositelka několika prestižních ocenění žije střídavě v Praze a na chalupě v Bavorském lese, navštěvuje jižní Čechy.

Ladislav Lhota
Reprofoto autor


rak02


Přidej komentář