Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lípa se naklání 200 let. Bude stromem roku?

kme01
Odhadem 200 let stará lípa se naklání u slepého ramene Malše (dříve tudy tekla Vltava) v jihočeské metropoli. Voraři zde kdysi nakládali sůl určenou k plavbě do Prahy a modlili se u sousední kapličky Sv. Jana Nepomuckého
28.08.2020 14:09 | Ladislav Lhota

Nakloněnou lípu u slepého ramene Malše za klášterem v Českých Budějovicích míjejí denně stovky chodců a také cyklistů, kterým začasto nezbývá, než také sklonit hlavu před majestátním kmenem, jehož stáří se odhaduje na 200 let. Lípa s obvodem 130 centimetrů a momentální výškou patnáct metrů postoupila mezi tucet finalistů v anketě Strom roku 2020 pořádané Nadací Partnerství a zaštítěné Ministerstvem životního prostředí České republiky.  

Č. BUDĚJOVICE – Za světlem a prostorem se sklánějící mohutná lípa představuje živou pamětnici dávno již zaniklého vorařství. Stojí vedle kapličky se sochou Sv. Jana Nepomuckého, patrona vorařů, kteří se zde modlili za šťastnou plavbu. V tomto místě se překládala halštatská sůl z budějovické Solnice na vory směřující do Prahy. Hlasování ve prospěch lípy je možné formou DMS ve tvaru STROM10 30 na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 Kč) nebo online na www.stromroku.cz. Hlasovat je možné do 11. října 2020. „Výtěžek půjde na výsadbu a ochranu dalších stromů,” uvedl náměstek primátora Viktor Lavička. Na výjimečnost stromu upozorňují nové tabule.

(lho, wel)


kme02


Přidej komentář