Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lovecké slavnosti ukončí sezonu v Nových Hradech

251022snh01
Původně gotický hrad v Nových Hradech založil rod Vítkovců ve 13. století. Posledními šlechtickými majiteli romantické pevnosti na úpatí Novohradských hor byli Buquoyové. Nyní je státní hrad ve správě Národního památkového ústavu, letos jej navštívilo přes patnáct tisíc turistů
25.10.2022 15:47 | Ladislav Lhota

Státní hrad Nové Hrady, který ve 13. století vystavěli Vítkovci v gotickém slohu, se poslední říjnovou sobotu rozloučí s návštěvnickou sezonou Podzimními loveckými slavnostmi Karla Bonaventury Buquoye II. Nabitý program slibuje ukázky vábení zvěře a výcviku loveckých psů nebo činnosti sokolníků, loveckou hudbu, hrané scénky i soutěže pro děti. V rámci slavností bude možné navštívit zdarma jednu libovolnou prohlídkovou trasu. Program začíná v půl desáté dopoledne, základní vstupné čini 170 korun.

N. HRADY – Každé pokračování tradiční akce věnují organizátoři vybrané osobnosti, která působila na zdejším hradě. Aktuální ročník bude připomínkou předposledního buquoyského majitele, Karla Bonaventury Buquoye II. „Významný český konzervativní politik byl nejenom dobrým hospodářem na svých panstvích, ale také lesník a vášnivý lovec. Proto jsme zasvětili slavnosti i lovu,“ zdůrazňuje kastelán Jan Smolík. Nachystaný program zaujme příznivce myslivosti i milovníky historie. Nebudou chybět hrané příběhy z dávné i nedávné minulosti, letové ukázky dravců nebo povídání o lovecké kynologii s předvedením výcviku různých plemen psů.

Ve výstavní síni si lidé prohlédnou obrazy s loveckou tématikou. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které se chystají hry a soutěže na hradním nádvoří. Po celý den bude za hradem rozbité vojenské ležení 91. c. k. pěšího pluku z Českých Budějovic. Zájemci se mohou zúčastnit Svatohubertské mše v kostele Svatého Petra a Pavla ve městě Nové Hrady se začátkem od 11 hodin. Podzimní lovecké slavnosti jsou zahrnuté do celorepublikového projektu Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Od začátku letošní sezony k datu 25. října navštívilo hrad 15 485 turistů.

(lho, smo)
Foto archiv NPÚ


251022snh02
251022snh03
251022snh04
251022snh05


Přidej komentář