Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lubomír Typlt v hlubocké jízdárně roztančí Pentagon

typ01
Typltův obraz Pentagon (olej na plátně, 200 x 260 cm, rok 2020, na snímku je výřez) se stal inspirací pro název nejnovějšího výstavního projektu Alšovy jihočeské galerie, který hostí Zámecká jiízdárna v Hluboké nad Vltavou od začátku července do začátku ledna příštího roku
23.06.2021 10:26 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie (AJG) připravuje pro letošní sezonu ve výstavních prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou několik významných projektů. Chystané expozice svým obsahem překročí hranice regionu a lze očekávat, že dosáhnou celorepublikového významu. Řadí se k nim bezpochyby i prezentace malíře Lubomíra Typlta označená jako Tančící Pentagon. Britská kurátorka Jane Nealová představuje autorovy práce z posledního období.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Lubomír Typlt (1975) pochází z Nové Paky. Vedle českých vysokých uměleckých škol VŠUP v Praze a FaVU v Brně absolvoval také Kunstakademii Düsseldorf. Studoval u významných profesorů Markuse Lüpertze či Gerharda Merze. Studia dokončil jako mistrovský žák A. R. Pencka. Pro Typltovu tvorbu je příznačná specifická kontrastní a nebývale variovaná barevnost. Na svých plátnech rozvíjí osobitý mýtus o lidském jedinci. Činí tak s gestickou malířskou živostí a spontánností. Od roku 1998 samostatně vystavuje v Čechách i v zahraničí. Výstava v AJG bude přístupná od 4. července 2021 do 2. ledna 2022.

(lho)
Foto archiv AJG


typ05
typ03
typ04
typ06
typ07


Přidej komentář