Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lukáš Slavický se uvede Špičkovým baletem nejen na špičkách

sla01
Nový šéf baletu JD Lukáš Slavický má za sebou prestižní angažmá sólisty Bavorského státního baletu v Mnichově
17.10.2016 16:17 | Ladislav Lhota

Jihočeské divadlo finišuje s přípravou baletního galavečera v režii Lukáše Slavického, nového uměleckého šéfa Baletu JD. Na první jihočeské scéně spatří diváci celou řadu významných tanečních osobností z tuzemska i zahraničí. Představí se Petr Zuska s Terezou Podařilovou, Adam Zvonař nebo Kateřina Markovskaja. Dějištěm Baletního GALA #1 s podtitulem Špičkový balet nejen na špičkách bude divadelní sál DK Metropol v pátek 21. října od 19 hodin.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Slavnostní galavečer baletu Jihočeského divadla se koná u příležitosti nástupu nového uměleckého šéfa souboru Lukáše Slavického, který na této pozici působí od července letošního roku. „Program večera Baletní GALAa #1 bude ochutnávkou toho, jak by v příštích sezonách mohl vypadat repertoár baletního souboru. Rovněž se stane ukázkou díla choreografů, kteří v aktuální sezoně tvoří pro náš soubor, a výběrem děl, s nimiž počítáme v budoucnu do našeho repertoáru,“ vysvětluje Lukáš Slavický.

Nový umělecký šéf patří ke špičkovým tanečníkům. Dlouhodobě působil jako první sólista v prestižním angažmá u Bavorského státního baletu v Mnichově. Během uplynulé sezony se pozvolna seznamoval s prostředím Jihočeského divadla a problematikou jeho baletního souboru. Baletní repertoár pro nadcházející období má již plně ve své kompetenci.

Pozvání k baletnímu galavečeru přijali špičkoví tanečníci. Ze zahraničních hostů to jsou například sólisté Bavorského státního baletu Kateřina Markovskaja s Adamem Zvonařem. Divákům v jihočeské metropoli se poprvé představí také Michal Krčmář, první sólista Finského národního baletu. Lidé se mohou těšit na přední české umělce, mimo jiné Petra Zusku, který společně s Terezou Podařilovou zatančí svoji vlastní choreografii Route 50.

Do práce se vrhají s vášní

Route 50 prvotně vznikla k významnému životnímu jubileu finského baletního mistra Juhani Teräsvuoriho. Ve Finsku měla světovou premiéru teprve v srpnu letošního roku. České Budějovice jsou druhým místem, kde ji bude Zuska s partnerkou tančit. Samozřejmě v české premiéře. Dále zatančí umělci z baletu Národních divadel v Praze a Brně, sólisté baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni či Bohemia Baletu, souboru Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.

Vedle těchto významných hostů se v rámci slavnostního večera představí soubor baletu Jihočeského divadla – nejen tancem, ale i vlastními choreografiemi. Z tanečních osobností Jihočeského divadla, jejichž choreografie budou součástí galapředstavení, lze jmenovat Zdeňka Mládka, Julii De Meulemeester, Bélu Kéri Nagye nebo Kairi Hayashidau.

Řadu let neodmyslitelně patří k Jihočeskému divadlu i jeho baletní škola, která se zaměřuje na výuku klasického baletu i moderního scénického tance. Pod vedením tanečního mistra Sergeje Škalikova se této náročné disciplině věnují tanečníci od předškolního věku. Také oni budou mít prostor v rámci Baletního GALA #1.

První baletní sezona Lukáše Slavického v Jihočeském divadle, kterou otevírá slavnostní galavečer, má jednotící téma „S vášní“. Mělo by zrcadlit vášeň, se kterou se tanečníci a choreografové vrhají do nové práce, aby pro diváky připravili co nejkrásnější taneční zážitky. „Věříme, že diváci si odnesou tyto zážitky právě z Baletního GALA #1 a taneční večery pod touto značkou se setkají se stejným ohlasem, jako naše Utajené koncerty v režii operního souboru,“ dodává Věra Ernstová z obchodního oddělení JD.

(tzd, lho)
Foto archiv Jihočeského divadla
Přidej komentář