Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lukáše Průdka v čele JD vystřídá Martina Schlegelová

040523msr01
Dvaačtyřicetiletá Martina Schlegelová zvítězila v konkurzu na ředitelský post v Jihočeském divadle, kde vystřídá od 1. ledna 2024 Lukáše Průdka. Dosavadní šéfka činoherního souboru má za sebou i několik úspěšných režií v Jihočeském divadle, z nichž si diváci asi nejvíc pamatují komedii Zavolejte Jeevese nebo komorní hru Dobrý proti severáku
04.05.2023 10:10 | Ladislav Lhota

Do čela Jihočeského divadla v Českých Budějovicích nastoupí od ledna 2024 dosavadní umělecká šéfka činoherního souboru a také režisérka Martina Schlegelová. O jmenování nové ředitelky čtyřsouborové divadelní instituce rozhodla výběrová komise při konkurzu, který se konal 3. května 2023. Ředitelské křeslo po devítileté úspěšné práci opouští Lukáš Průdek, jenž vyhrál konkurz na stejnou pozici v pražském Dejvickém divadle, kam nastoupí od prvního dne roku 2024.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jihočeské divadlo je příspěvkovou organizací a jeho zřizovatelem je Statutární město České Budějovice. „Martina Schlegelová bude důstojnou nástupkyní Lukáše Průdka. Svoji vizí divadla a také vyzrálostí přesvědčila členy komise k jednoznačnému doporučení radě města. Mám radost, že jsme našli tak schopnou vůdčí osobnost v časech, kdy Jihočeské divadlo bude významným pilířem naší kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028,“ říká primátorka Dagmar Škodová Parmová. Ve výběrové komisi vedle primátorky zasedlo dalších osm členů z řad divadelníků, akademiků i nezávislých poradců. K dispozici byla i tříčlenná poradní komise.     

Martina Schlegelová (42) vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. V roce 2006 zakotvila jako umělecká šéfka v nezávislém pražském Divadle LETÍ, kde nastudovala více než patnáct inscenací, z nichž nejvýraznější byly Bazén (bez vody), Terminus, Zpověď masochisty nebo Olga (horrory z Hrádečku). Podílela se na mezinárodním projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii, který LETÍ uvedlo ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, a imerzivním projektu CAMPQ. Vyzkoušela práci v Klicperově divadle v Hradci Králové, Slováckém divadle v Uherském Hradišti, brněnském HaDivadle, Divadle J. K. Tyla v Plzni, Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Jedenáct let působila jako pedagog na katedře Teorie a kritiky na DAMU, kde také složila doktorskou zkoušku. Příležitostně překládá z angličtiny, zejména současné britské dramatiky. Čtyři roky pracovala jako kmenová režisérka Českého rozhlasu. V Jihočeském divadle nastudovala komedii P. G. Wodehouse Zavolejte Jeevese, Katy M. McDonagha, Elity a Společenstvo vlastníků J. Havelky, Ďáblova sluhu V. Vondrušky, Brechtův Zadržitelný vzestup Artura Uie a adaptaci románu Dobrý proti severáku. Od února 2018 byla uměleckou šéfkou činohry. „Moje koncepce se opírá o několik principů – otevřenost, spolupráci, genius loci a rozvoj publika,“ uvedla po zvolení do čela JD.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského divadla, archiv Statutárního města Č. Budějovice


040523msr02


Přidej komentář