Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Malé divadlo slaví sedmdesátku. Začalo Nudou

nuz01
Premiérou autorské inscenace Nuda! odstartovala 2. listopadu jubilejní sedmdesátá sezona Malého divadla, které je jedním ze čtyř souborů Jihočeského divadla. Ve hře se představili Eliška Boušková, František Hnilička, Vít Piskala a také Petr Hubík
03.11.2019 10:07 | Ladislav Lhota

Malé divadlo, dříve loutkohra, přináleží do rodiny čtyř souborů Jihočeského divadla. Ve stoleté instituci už také není žádným mladíčkem, 9. listopadu mu bude sedmdesát. Na uvedený den se chystá v objektu Malého divadla v českobudějovické Hradební ulici narozeninová party. Oslavy začaly první premiérou nové sezony 2. listopadu, kdy soubor uvedl autorskou inscenaci Janka Lesáka a Natálie Preslové s názvem Nuda! Do konce kalendářního roku bude otevřená Maringotka a diváky zahřeje další premiéra.

Č. BUDĚJOVICE – Malé divadlo vzniklo coby Loutková scéna Dr. Jindřicha Veselého a svoje první vystoupení si odbylo 9. listopadu 1949. Přesně po sedmi desítkách let se narozeninově vyzdobí celé jeho současné zázemí a otevře se všem dosavadním zaměstnancům, spolupracovníkům a přátelům. Celodenní program zahrne provedení dvou profilových inscenací z aktuálního repertoáru, ve foyeru vznikne vzpomínková kavárna s dobrou kávou a řadou archiválií. Vedle Na Sadech zaparkuje Maringotka s výtvarně zvukovou instalací přibližující historii souboru.

Večer se party rozšíří do všech prostor Malého divadla. Gratulanty čekají mnohá překvapení včetně půlnoční reinkarnace Míčka Flíčka, představení na den stejně starého jako jubilující scéna. „Návštěvníky budou od rána do večera hostit naši zaměstnanci. Věřím, že vznikne velmi příjemná rodinná atmosféra, které si na našem divadle cením nejvíc,“ říká umělecký šéf Petr Hašek. Pro zbytek roku se aktivity všech souborů Jihočeského divadla významným objemem přesunou na Mariánské náměstí v krajské metropoli, kde bude stát nejen Maringotka, ale především Bouda vypůjčená od bratří Formanů.

Na listopadovou Nudu, při níž trojice žáků (Eliška Boušková, František Hnilička, Víťa Piskala) musí ve škamnách přežít nekonečných pětačtyřicet minut vyučování matematiky, naváže Malé divadlo předvánoční premiérou Útěku do Egypta přes Království české, kterou bude jako „sváteční rodinný zážitek se špetkou sebezpytu“ dávat v Boudě od 19. prosince. Nepůjde však o vylíčení klasické cesty do Betléma, neboť Marie a Josef s Ježíškem prchají českou zemí, kde ve skutečnosti nikdy nebyli. V narozeninové sezoně nabídne soubor ještě autorskou inscenaci Invisible Man (premiéra 29. února) a Muže dvojhvězdy od Petra Formana pro letní osvěžení před krumlovskou točnou.

(lho)
Foto Petr ZikmundPřidej komentář