Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Malevič a spol. trhali rekordy. Zůstanou virtuálně

rek01
Ojedinělou výstavu šestatřiceti originálních obrazů ruské avantgardy z první poloviny 20. století v Alšově jihočeské galerii zhlédlo za tři měsíce dvaadvacet tisíc návštěvníků
09.08.2021 15:06 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie (AJG) zakončila výstavu Malevič - Rodčenko - Kandinskij a ruská avantgarda. Ojedinělá expozice byla přístupná od 1. května do 1. srpna, těšila se rekordní návštěvnosti (na mnohé zájemce se nedostalo kvůli opatřením proti covidu-19) a mediálnímu úspěchu. Jedinečná a ucelená kolekce obrazů vysoké hodnoty se proměnila v naplněný sen a galerijní událost roku. K trvalé připomínce nachystalo vedení AJG virtuální prohlídku s detaily jednotlivých děl.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Přehlídku ruské avantgardy proti plánu odsunulo roční zdržení v důsledku covidové pandemie, přesto za tři měsíce omezeného provozu zhlédlo unikátní projekt dvaadvacet tisíc návštěvníků. Počet uchazečů o prohlídku vykazoval podstatně vyšší čísla, ale jeho naplnění bránila hygienická opatření. „Zájem o výstavu byl obrovský. Předčil všechna naše očekávání. Konečný účet návštěvnosti jenom potvrzuje, že se jednalo o mimořádný počin. Naše instituce se díky tomuto projektu zviditelnila nejen na tuzemské, ale i evropské scéně,“ vyzdvihuje ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Díla ruské avantgardy ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu byla v tak velkém rozsahu a kvalitě v České republice představena vůbec poprvé. Unikátní obrazy světového umění od Kazimira Maleviče, Alexandra Rodčenka, Vasilije Kandinského a dalších, jejichž pojistná hodnota se pohybovala v řádech miliard korun a které do jižních Čech cestovaly přes pět a půl tisíce kilometrů, přilákaly zvědavce z celé republiky. „Zavítali k nám odborníci, historici, umělci, výtvarníci, hudebníci i lidé, kteří se běžně nezajímají o umění. Všichni chtěli poznat ducha doby. Historii, která k nám promlouvá skrze tvary a barvy. Mimořádný byl také mediální ohlas,“ doplňuje ředitel.

Recenze a články o výstavě se objevily například v týdeníku Respekt, Reflex, Echo, Forbes, MF Dnes, Lidové noviny a mnoha dalších titulech. Na televizních obrazovkách mohli diváci sledovat reportáže Artmixu, Artzóny a ČT Art. Výstava v Hluboké nad Vltavou skončila, vedení AJG se však rozhodlo s trvalou platností zprostředkovat jedinečný zážitek ve formě virtuální prohlídky. V nejbližších dnech bude možné na webových stránkách galerie navštívit 3D prohlídku celé výstavy a obdivovat třicet šest významných děl přes internet z pohodlí domova.

(lho, ska)
Foto Pavel Černý a archiv Alšovy jihočeské galerie

Odkaz na 3D prohlídku:

AJG - Výstava ruská avantgarda (matterport.com)

 


rek02
rek03
rek04
rek05
rek06


Přidej komentář