Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Malíři na soutoku dávají nahlédnout do svých duší

rag01
Knižní novinka Malíři na soutoku přináší rozhovory s deseti jihočeskými výtvarníky, jejichž tvorba započala v nelehkém období komunistické normalizace, ale po Listopadu 1989 dostala zcela nové kontury
20.12.2020 09:17 | Ladislav Lhota

Doslova pár dní před vánočními svátky pronikla na knižní trh zajímavá jihočeská novinka Malíři na soutoku, kterou připravil zkušený autor a novinář Radek Gális s přispěním píšících kolegyň Aleny Binterové a Aleny Schelové resp. fotografujících Anny Vrhelové a Jaroslava Sýbka. Kniha obsahuje rozhovory s desítkou umělců, kteří v uplynulých padesáti létech působili v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a okolí, šli trpělivě uměleckou cestou navzdory úskalím komunistického režimu.

Č. BUDĚJOVICE – Malíři na soutoku přicházejí za čtenáři ve formě generační zpovědi tvořivých lidí, kteří se v době komunistické normalizace potýkali s nepřízní osudu, nemožností studovat vysokou školu i zákazy vystavovat. Ale nezatrpkli, neodložili štětec. Přes překážky tvořili dál a pokračovali v umělecké dráze s přesvědčením o její správnosti. Na stránkách publikace s předmluvou sochaře Miroslava Párala defiluje desítka výtvarníků v rozsáhlých rozhovorech a medailonech. Nechybí ukázky z jejich díla, dobové i aktuální fotografie.

Josef Bruckmüller, Jindřich Čapek, Bedřich Čermák, Milan Doubrava, Pavel Kalista, akademický malíř Roman Kubička, Štěpán Mikuláš Mareš, Jaroslav Platil, akademická malířka Eva Prokopcová a Přemysl Vranovský hovoří o splněných i nesplněných přáních, touze studovat Akademii výtvarných umění nebo zaměstnáních, která vykonávali namísto vysněného povolání. Vzpomínají na lidi, kteří ovlivnili jejich životy v dobrém i zlém, na přátele, s nimiž prožívali dobu, v níž byli přehlíženými umělci, nespadajícími mezi stoupence ideového socialistického umění.

Výtvarníci přibližují svá vítězství i prohry, dávají čtenářům nahlédnout do zákrytů svých duší. Kniha je také připomenutím událostí v listopadu 1989, jak je tehdy malíři prožívali, jak jim změnily život a přístup k tvorbě. Zakoupit se dá v Karmelitánském knihkupectví na Sadech (vedle Besedy), knihkupectví Kanzelsberger v Kanovnické ulici, prodejně Doron u českobudějovické Černé věže, Komorní galerii U Schelů v Panské ulici. Knižní fanoušci si Malíře na soutoku mohou objednat u Radka Gálise na www.radekgalis.cz a získají výtisk s věnováním.

Ladislav Lhota
Foto archiv Radka Gálise



Přidej komentář