Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Malující vesničan vložil své Teritorium do Měsíce ve dne

kar01
Severočeský výtvarník Lukáš Karbus (1981) předsrtavuje své dílo již podruhé v jihočeské metropoli. Tentokrát v pod názvem Teritorium galerii Měsíc ve dne
21.12.2019 14:19 | Ladislav Lhota

Osmatřicetiletý výtvarník Lukáš Karbus označovaný jako „malující vesničan“ vstoupil do galerie Měsíc ve dne v českobudějovické Nové ulici, kde mohou zájemci spatřit od 21. prosince 2019 do 31. ledna 2020 jeho velkoformátové kresby (autor pracuje technikou akvarelu a kvaše) pod souhrnným názvem Teritorium. Výběr z většího počtu prací zredukovali kurátoři na osm pečlivě zvolených, převážně vertikálních děl, aby se vzájemně nepotírala.

Č. BUDĚJOVICE – Překvapivý finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015 (návštěvníci výstavy finalistů v Moravské galerii Brno mu dali cenu publika) Lukáš Karbus žije v severočeské obci Janov a tvoří výhradně u stolu doma na chalupě. Z rodného kraje a venkova se vzdálil pouze při studiu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. „Autora nelze klasifikovat jako nepoučeného, diletujícího vizionáře. Karbus je ctitelem evropské malířské tradice s rozvinutou vnímavostí k zákonitostem vizuálního vyjadřování a strukturám, rytmům i proměnám přírody. Podobně tomu bylo u jeho vesnických předchůdců Josefa Váchala nebo Bohuslava Reynka,“ říká jeden z kurátorů Jiří Ptáček.

Rodák z České Lípy, v současnosti exkluzivně zastupovaný pražskou Polansky Gallery, samostaně vystavoval v Brně, Tišnově, Praze, Ostravě a představil se také v českobudějovické Galerii D9 před pěti léty. Zapojil se do kolektivních výstav, přispěl i do expozice rakouské umělkyně Marie Lassnig ve Veletržním paláci NG v Praze. Počátkem roku 2020 představí své dílo v Galerii Luxfer v České Skalici. „Výstava Teritorium míří k abstraktnějšímu pólu Karbusovy tvorby. Příroda a krajina mají zůstat do jisté míry tušené jako zdroj a zázemí, bez kterých by se výtvarníkovi asi nechtělo pracovat, zároveň ale formulují obecnější, nenarativní problémy,“ vysvětluje Jiří Ptáček.

Ladislav Lhota
Foto autor


kar02
kar03
kar04
kar05
kar06


Přidej komentář