Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Marek Menšík se rozloučí s Malým divadlem v Two or ten

two01
K vytvoření inscenace Two or ten našel Marek Menšík inspiraci v životě a díle básníka Jiřího Ortena
31.08.2017 20:34 | Ladislav Lhota

Na velkém jevišti v historické budově Jihočeského divadla se v pondělí 4. září od sedmi hodin večer uskuteční premiéra sólové inscenace mladého performera Marka Menšíka pod názvem Two or ten. Představení produkované spolkem Kredance je výsledkem více než půl roku trvající Menšíkovy tvůrčí přípravy. Umělec tímto autorským počinem zároveň ukončí své působení v Malém divadle, jednom ze čtyř souborů první jihočeské scény.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Projekt má být ponorem do života a díla českého židovského básníka Jiřího Ortena (1919 – 1941), který žil a tvořil v Kutné Hoře a Praze v období první republiky a za Protektorátu Čechy a Morava. Poznamenaný osudem židů, na sklonku svého krátkého života prožíval silnou zkušenost vědomí konečnosti lidského života a neodvratitelnosti smrti. Při vědomí blízké smrti stvořil dílo klenoucí se vysoko nad životem jednotlivého lidského údělu.

Tvořit znamenalo pro Jiřího Ortena žít navzdory smrti. „Život a dílo Jiřího Ortena jsou základními inspiračními zdroji představení Two or ten. Nejdůležitějším a stěžejním materiálem v tvorbě představení byla pro mě Modrá kniha, první díl trilogie vlastních deníků, jejichž obsah je tvořený básněmi, krátkými prózami, deníkovými záznamy i úryvky z vlastní četby,“ vysvětluje Marek Menšík.

V Ortenově pojetí se život pojí s jiným časem. Někdy se zastaví a obdivuje krásu zastaveného okamžiku, doteku esence lásky, vášně a barev světa. Jindy se naklání k okamžiku smrti a loučení se světem. Uhání ke smrti, aby jí pohlédl do tváře a se smělou a odvážnou sebeironií se uvelebil v tragice přítomného okamžiku. Básník, umělec, snílek, mladý člověk plný nadějí a lásky k životu je náhle postavený před situaci neúprosného vývoje společenského dění a hledá smír a klid uvnitř sebe.
Vstupenky na premiéru lze zakoupit na webu Kredance nebo v pokladně Jihočeského divadla.

(lho, tzk)
Foto z archivu Kredancetwo02


Přidej komentář