Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Marie a Magdalény kráčejí vzpřímeně. Navzdory osudu

mag01
Role Marie a její dcery Magdalény jsou jako ušité na míru hereckým stálicím činoherního souboru Jihočeského divadla - Věře Hlaváčkové a Terese Schel
21.02.2022 10:36 | Ladislav Lhota

První činoherní premérou Jihočeského divadla v roce 2022 se stala dramatizace čtenářsky oblíbeného románu Marie a Magdalény z pera Lenky Horňákové-Civade. Inscenace pod stejným názvem vykresluje osudy čtyř generací žen jedné rodové linie, které všechny vyrůstaly bez otce a procházely historickými – většinou neradostnými – etapami 20. století od nacistické okupace přes nástup komunistické totality spojený s kolektivizací, přechodné tání za Pražského jara, ruskou okupaci až po „znormalizovaná“ osmdesátá léta.

Č. BUDĚJOVICE – Marie, Magdaléna, Libuše a Eva, každá svým osobitým způsobem čelí nepřízni osudu a nepřestává hledat lásku a radost. Někdy se zaťatými zuby, jindy s humorem. Matka, babička a prababička Marie (Věra Hlaváčková) prošla uvolněným časem první československé republiky. Její dcera Magdaléna (Teresa Schel) zažila období protektorátu, které po krátkém nadechnutí vystřídala násilná kolektivizace. Přivede na svět Libuši (Eliška Brumovská), pro níž se stane osudovým vpád vojsk Varšavského paktu a setkání s ruským vojákem. Ze vztahu vzejde Eva (Nicole Tisotová). Jedna žena po druhé ukazují, jak lze nést vztyčenou hlavu navzdory všem životním ranám.  

Diváci premiérového večera (18. února) odměnili účinkující bouřlivým aplausem, přestože v gradujícím závěru inscenace není snadné zorientovat se v příbuzenské posloupnosti jednotlivých postav a přiřadit ženy k mužům – otcům, otčímům, strýcům, bratrům a také kamarádům či nápadníkům. Vedle čtyř hlavních dámských rolí vystupuje Růža, mladší sestra Magdalény (Milada Vyhnálková, v dětském věku Anna Kadlecová / Berenika Špilauer), dále Slečna Feldmannová (Daniela Šišková), Madam (Daniela Bambasová), Hospodská (Dana Verzichová) a Pokladní (Táňa Kupcová).

Román vyšel nejdříve francouzsky

Nejvýraznější pánskou hereckou kreaci přináší Jan (Tomáš Drápela), čeledín na statku a fanatický komunista. Statkáře Feldmanna si vystřihne Jan Dvořák, jeho syna Josefa představuje Pepa Honzík. Důležité venkovské Soudruhy ztvárňují Tomáš Kobr, Pavel Oubram a Jiří Untermüller, objeví se také mladíci Antonín (Jakub Koudela) a Petřík (David Krchňavý). Úloha ruského vojáka Viktora, nevděčná nejen v souvislosti s rokem 1968, ale i horkou současností, zůstává Danu Kranichovi. K režisérském pultíku se vrátila někdejší umělecká šéfka činohry Jana Kališová, za dramaturgií stojí Olga Šubrtová. Scénu vytvořil Nikola Tempír, kostýmy Anna Forstová, hudbu složil Daniel Šubrt.

Románový příběh Marie a Magdalény napsala prostějovká rodačka Lenka Horňáková-Civade ve francouzštině (Giboulées de soleil, 2016), česky vyšel v autorčině překladu o rok později v nakladatelství Argo. Dramatizaci úspěšné předlohy chystalo Jihočeské divadlo před vypuknutím covidové pandemie, ale premiéra se pozdržela o dva roky. „Inscenace nám dává hezkou příležitost předvést téměř celý soubor. Věřím, že historií vnímanou přes osobní příběhy čtyř generací žen oslovíme široké spektrum diváků,“ uvedla šéfka činohry Martina Schlegelová. K autorce předlohy Lence Horňákové-Civade stojí za připomenutí, že žije s rodinou v Provence a je aktivní jako novinářka a malířka. Vystavovala svá díla také v jihočeském Písku.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček  


mag02
mag03
mag04
mag05
mag06


Přidej komentář