Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Martin Manojlín představuje grafiku a exlibris

240124man01
Vystudovaný učitel Martin Manojlín se dlouhá léta věnuje grafice, přičemž preferuje techniky tisku z výšky a kombinuje klasické postupy s prvky aktivní a strukturální grafiky. Nejvíc se věnuje volné grafice v malých formátech do A3 a exlibris A4. Svoji tvorbu aktuálně představuje v táborské Galerii U Radnice. Vernisáž se koná 24. ledna od 17 hodin
24.01.2024 12:50 | Ladislav Lhota

Táborská Galerie U Radnice vstupuje do roku 2024 výstavou Martin Manojlín – grafika a exlibris, která bude přístupná od 25. ledna do 12. dubna. Autor zde představuje svoji tvorbu, v níž převažují přírodní motivy mnohdy přenesené do abstraktních forem. Rodák z Ostrova nad Ohří (1972) se nechává inspirovat také hudbou a literaturou. Ovlivnily jej opakované návštěvy daleké Číny, kde se umělecky prezentoval. Téměř čtyřicítku výstav absolvoval v Česku i Polsku, získal řadu ocenění.

TÁBOR – Martin Manojlín projevil zájem o grafiku při studiu na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Pod vedením renomovaných grafiků Miloše Michálka a Aloise Kračmara se specializoval na techniky tisku z výšky – linoryt a dřevořez, rovněž kombinaci těchto dvou s tiskem z libovolného strukturálního materiálu. Vytváří většinou mnohabarevné soutisky z několika matric. Při dosti komplikovaném způsobu tisku objevil řadu vychytávek a technologických inovací, které autorky užívá jen on sám. Vedle přírodních motivů v konkrétním i abstraktním zobrazení se nevyhýbá ani dalším předlohám včetně témat městských či dokonce erotických. Dává přednost malým formátům.

(lho)
Foto archiv Galerie U Radnice    Přidej komentář