Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Masožravky zkrášlí terasu Jihočeského muzea

240822mas01
Výstava masožravých rostlin na terase hlavní historické budovy Jihočeského muzea představí návštěvníkům vzácné exempláře původem ze Severní Ameriky, také z Asie, Austrálie nebo jižní Afriky. Chybět nebudou české masožravky reprezentované kupříkladu Rosnatkou okrouhlolistou
25.08.2022 14:49 | Ladislav Lhota

Desítky druhů masožravých rostlin ze všech kontinentů zaplní terasu v prvním patře historické budovy Jihočeského muzea v rámci prodejní výstavy od 3. do 11. září (otevřená bude i v pondělí 5. září). Autory jsou rostlinná fyzioložka Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý. Dominantu expozice tvoří dvacetileté exempláře špirlic rodu Sarracenia z mokřadů Severní Ameriky a mucholapky rodu Dionaea, které lapí kořist za půl vteřiny - nejrychlejším viditelným pohybem v rostlinné říši.

Č. BUDĚJOVICE – Vedle zcela výjimečných exemplářů si návštěvníci prohlédnou masožravé liány Nepenthes s velkými pastmi z deštných lesů jihovýchodní Asie, rosnatky rodu Drosera od nejmenších trpasličích z Austrálie až po jednu z jejich největších sester na světě – Rosnatku královskou Drosera regia z jižní Afriky. K vidění budou tučnice Pinguicula ze suchých oblastí Mexika či velmi vzácné heliamfory Heliamphora rostoucí na nepřístupných místech Stolových hor ve Venezuele. Za pozornost stojí vodní i terestrické bublinatky Utricularia, které lapají kořist pod zemí a pod vodní hladinou.

Nebude chybět ani velmi vzácná Aldrovandka měchýřkatá, která loví drobný vodní hmyz a korýše do smršťujících se listů, nebo české masožravky reprezentované Rosnatkou okrouhlolistou Drosera rotundifolia a řadou dalších. „Všechny naše masožravé rostliny pěstujeme s láskou a největší péčí, aby všem dělaly radost. Doufáme, že se návštěvníkům bude výstava líbit a vedle krásného zážitku a nových znalostí si odnesou s sebou domů třeba i svoji vysněnou masožravou kytičku,“ říkají autoři Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý.

Markéta Aubrechtová pěstuje masožravky více než dvacet let. Nasbírala stovky druhů a kříženců těchto rostlin. Její sbírkový a prodejní skleník na Borku u Českých Budějovic aktuálně funguje na rozloze 312 m². Spolu se svým partnerem Martinem Dlouhým vystavuje rostliny a prodává na veletrzích a specializovaných výstavách nejen v České republice. Zúčastňuje se prestižních zahraničních akcí, k nimž patří mezinárodní výstavy orchidejí v Drážďanech, Vídni či Budapešti. V současné době pracují Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý na novém projektu CarniForYou, který již brzy představí veřejnosti.

Komentované prohlídky pro všechny věkové kategorie se uskuteční v sobotu 3. září od 14 hodin a v sobotu 10. září od 14 hodin. Provádět bude Markéta Aubrechtová. Účast není nutné rezervovat předem, autorka se ujme zájemců v místě konání výstavy.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


240822mas02
240822mas03
240822mas04


Přidej komentář