Menoru obklopilo 910 oblázků na paměť židovských obětí
Paměť národa jižní Čechy uspořádala 28. dubna setkání k osmdesátému výročí transportu AkB, kterým nacisté za druhé světové války de facto zlikvidovali židovskou komunitu na Českobudějovicku. Vzpomínková akce se konala na travnaté ploše poblíž zimního stadionu v krajské metropoli, v místě bývalé synagogy, kde od roku 1992 stojí pomník obětem holocaustu – ruka ve tvaru menory s Davidovou hvězdou. Pozvání přijali pražský rabín, zástupci židovských obcí, Jihočeského kraje, města a Jihočeské univerzity.
Č. BUDĚJOVICE – Ve čtvrtečním podvečeru 28. dubna 2022 se téměř dvě hodiny předčítala jména 910 zdejších obětí holocaustu a zároveň se k pomníku pokládal stejný počet oblázků k uctění památky perzekvovaných osob. „Smyslem naší aktivity je připomenout spoluobčany, kteří byli z ideologických důvodů označení nacisty za méněcennou rasu a deportovaní ze svých domovů nejprve do Terezína a většina z nich dále do vyhlazovacích táborů. Z 910 osob zařazených do transportu, rodáků z Českých Budějovic a okolí, jich přežilo válku pouze jednatřicet,“ připomněl první náměstek budějovického primátora Juraj Thoma.
Transport s kódovaným označením AkB odjížděl z vlakového nádraží v Českých Budějovicích 18. dubna 1942. Celkem 878 příslušníků židovské komunity z 910 nucených železničních pasažérů se již nevrátilo do svého domova. Zahynuli v koncentračních táborech Terezín, Dachau, Osvětim, Treblinka. Nejmladším účastníkerm transportu se stal Jiří Lederer, jemuž v době odjezdu bylo patnáct měsíců. Za oběť nacistů padla také novogotická budova synagogy, jedné z největších v Evropě, postavené podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera v létech 1887 až 1888. Němci tuto stavbu „vyhodili do povětří“ 5. července 1942.
(lho, tzm)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS