Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Měsíc ve dne podruhé patří obrazům Davida Pešata

pes01
Pražský rodák David Pešat se vrací se svým dílem do místa samostatného výstavního debutu. V Galerii Měsíc ve dne lze vidět i olej na plátně nazvaný Prostor srdce (200 x 180 cm, 2020)
10.06.2020 11:05 | Ladislav Lhota

Galerie Měsíc ve dne v Nové ulici v Českých Budějovicích skoncovala s nucenou covidovou pauzou otevřením výstavy Ve tvaru ohně (10. června – 10. července 2020) sestavené z poslední malířské tvorby Davida Pešata. Čtyřicetiletý pražský rodák se již několikrát prezentoval v jihočeské metropoli, dokonce zde absolvoval samostatný výstavní debut. Do oblíbené galerie s literární kavárnou směřuje podruhé, aby zde potvrdil, že většina jeho výtvarných prací se pohybuje v nejednoznačném poli mezi figurací a abstraktním výrazem, jak to popisuje Petr Vaňous v Artlistu (Centrum pro současné umění Praha).

Č. BUDĚJOVICE – Historik umění, výtvarný kritik a kurátor Petr Vaňous k malířovu projevu dále poznamenává: „Malba Davida Pešata je postavená na energetickém potenciálu svého autora, který právě pro něj a skrze něj nachází algoritmy svébytného malířského tvarosloví zpřítomňující různé komplexní stavy jedince – od apatie a melancholie, po euforii, vzdor a extázi. Obrazy jsou tu jakousi anatomií proměn a referencemi o neustálých vnitřních metamorfózách člověka, které paralelně ovlivňují a modelují jeho pohled na svět. Pohled, který nikdy nezůstává stejný.“

David Pešat studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v malířském ateliéru Jiřího Sopka. První samostatné výstavy uspořádal shodou okolností v Českých Budějovicích: v roce 2004 se představil v Galerii Měsíc ve dne a Komorní galerii U Schelů. O dva roky později začlenil své obrazy do rámce výstavy Sopkova ateliéru ve Wortnerově domě AJG. Vlastní expozice měl také v řadě pražských výstavních prostorů, například v Galerii Vyšehrad nebo Galerii Petr Novotný (obě 2017).

V roce 2011 vystavoval v Galerii XXL v Lounech spolu s malířem Adamem Štěchem a předloni ve White Room v pražské Pragovce s malířem Ondřejem Malečkem. Spolu s ním a ještě s Vladimírem Vélou vystavovali také v Topičově salónu (2012) a Galerii U Betlémské kaple v Praze (2019). Mezi většími kolektivními přehlídkami patří k těm nejvýznamnějším Fundamenty & Sedimenty – Vzpoura hraček 2011 v Galerii hlavního města Prahy.

Galerie Měsíc ve dne je přístupná pondělí – pátek od 11 do18 hodin.

(lho)
Foto archiv Galerie Měsíc ve dne


pes02
pes03


Přidej komentář