Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Měsíc ve dne svítí na třináct Balejových obrazů

viba01
Jihočeský malíř Vilém Balej žije a tvoří v Rybově Lhotě u Soběslavi.
26.04.2016 22:27 | Ladislav Lhota

Českobudějovická galerie Měsíc ve dne bude až do 20. května přechodným domovem třinácti obrazů z dílny jihočeského malíře Viléma Baleje, jenž, bohužel, zůstává se svojí tvorbou mimo umělecký mainstream, mimo pozornost, která by mu velmi slušela. Aktuálně divákům předložený vzorek Balejových prací, sjednocený pod společným titulem Buran, vypráví příběh o autorově životním prostoru.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dešifrovat název čerstvě zahájené výstavy se zřejmě podaří jen opravdovým znalcům. „Nebudeme vysvětlovat, proč jsme sáhli po takovém označení, které však určitě nemá říct o autorovi, že je buran,“ usmívá se trochu záhadně kurátor Jiří Ptáček a připomíná Balejovo zaujetí pro výstavbu obrazu. Tento přístup vyžaduje specifickou dovednost při realizaci jednotlivých děl. „Vilém provádí rozklad předlohy na plošné segmenty a následnou konstrukci či rekonstrukci výjevu podle zákonitostí výstavby obrazu.“

Malířská pravověrnost Viléma Baleje jako již málokdy vídaná kvalita si zaslouží přirovnání ke géniovi. „Zároveň nás ale staví před otázku, zda autor není pouze fachidiot, kterému je v podstatě jedno, co maluje. Hlavně, že tomu dá náležitou modelaci těles v prostoru a působivou malířskou zkratku,“ pouští se Jiří Ptáček do akademické debaty. Charakteristickými rysy Balejovy tvorby se plně vyznačuje i soubor třinácti pláten zvolených pro výstavu, na kterou svítí Měsíc ve dne.

Vyniká zde hlubší autorská filozofie. Ve dvou případech jde o abstraktní náměty (Čtverce, 2013, Mlok, 2013). Jedenáct obrazů představuje určitou typologii lidí na portrétech, momentkách z městských ulic (budějovického nádraží), rodinných oslav nebo pivních večírků, jejichž aktéry jsou plebejci –  reprezentanti lidové většiny (Narozeniny, 2011, Vražda, 2012, Budějovičáci 1 a 2, 2010, V hospodě, 2011, Trio, 2011, Radek Pouzar, 2010, Linda, 2015, Novomanželé, 2009, Maruška, 2011, Anička, 2010).

Značné procento svých děl vytváří Vilém Balej podle fotografií. „Fotka mi zastaví čas a s takovým se lépe pracuje. Ale není to lék na všechno. Proto vyzývám občany, aby malovali podle skutečnosti,“ říká s typickou ironií letos čtyřicetiletý umělec, jenž vyrůstal v Českých Budějovicích, studoval architekturu na VŠUP v Praze, absolvovoval AVU tamtéž, žije a tvoří v Rybově Lhotě u Soběslavi. Na jeho obrazech jsou přátelé, kámoši, kumpáni i cizí lidé, kteří si zaplatí za portrét. „Nejvíc mě baví malovat nahou ženu,“ přiznává Balej.

Ladislav Lhota
Foto Ján Honza 



viba02
viba03
viba04
viba05
viba06


Přidej komentář