Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mezinárodní den památek se spojí s řadou lákadel

pam01
Na hradě Landštejn se při příležitosti Mezinárodního dne památek otevřou jindy nepřístupná sklepení
18.04.2018 13:11 | Ladislav Lhota

Mezinárodní den památek a historických sídel, který vyhlásila organizace UNESCO v roce 1982 a spojila ho s datem 18. dubna, se bude letos připomínat rovněž v objektech pod správou NPÚ v Českých Budějovicích. Během víkendu 21. – 22. dubna nahlédnou návštěvníci do míst obvykle nepřístupných – hradního sklepení na Landštejně nebo Nových Hradech, do sýpky v zámeckém parku v Dačicích, na půdy třeboňského zámku.

JIŽNÍ ČECHY – Správa hradu a zámku Český Krumlov bezplatně zpřístupní expozici Konírny na pátém zámeckém nádvoří, letohrádek Bellaria v zámecké zahradě a vyhlídku tzv. Paraplíčka. „Pojem Paraplíčko označuje objekt situovaný v jižním cípu areálu zásobního zahradnictví zámku Český Krumlov. Jedná se o altánek se zdvihacím mechanismem, který je skutečným unikátem, jediným dochovaným v Evropě. Jeho obnovené půdní prostory jsou již připravené na vytvoření zahradnického muzea,“ vysvětluje Milan Antoš ze zámecké správy.    

V budoucnu dostanou návštěvníci příležitost pokochat se nezapomenutelným výhledem na Český Krumlov a navštívit expozici, která se váže k historii místa. V muzeu bude vystavené historické zahradnické nářadí a další artefakty. Ve sklepních prostorách se najde místo pro různé typy květináčů, které naznačí způsob ukládání zahradních produktů a sazenic, podobně jako je tomu v českokrumlovském klášteře klarisek. Všechny expozice v krumlovském areálu budou 21. a 22. dubna otevřené od 10 do 16 hodin.

V Hluboké nad Vltavou bude zcela výjimečně 21. dubna zpřístupněný barokní objekt zámecké vodárny. Domek z roku 1735 se nachází v místní části Podskalí. Původní technologie byla založená na principu strkače. V 19. století jej nahradily dvě Francisovy turbíny a dodnes přivádějí užitkovou vodu pro zámeckou zahradu z řeky Vltavy na skalní ostroh. Vodárna bude otevřená od 10 do 17 hodin. Prohlídky s komentářem budou zdarma.

K výhodám se zařadí reciproční vstupenka

Zámek Dačice vedle klasické prohlídkové trasy pozve zájemce do sklepení, podkroví, části depozitáře a sýpky v zámeckém parku. „V posledních dvou létech jsme tyto části prezentovali při kastelánských prohlídkách, které trvaly více než dvě hodiny. Nyní si lidé mohou poskládat prohlídku po malých kouscích v délce dvacet až třicet minut podle svého zájmu,“ upřesňuje kastelánka Kristýna Dvořáková. Pokud v pokladně dačického zámku předloží návštěvníci vstupenku ze zámku Telč, nemusí znovu platit. Po předložení vstupenky z dačického zámku v Telči získají výraznou slevu. Vstupné vyjde na dvacet korun.  

Na hradě Landštejn poběží celý víkend komentované prohlídky se zaměřením na diplomatické cesty majitelů hradu. Prohlídky v 11 a 14 hodin odstartují v landštejnských sklepeních. Hospodářské sklepy budou zdarma k vidění i na hradě Nové Hrady. Speciální kastelánská prohlídka kláštera Zlatá Koruna v sobotu 21. dubna od 13 hodin zavede návštěvníky do čerstvě zrestaurovaných a upravených prostor. Bezplatně přístupné bude i klášterní lapidárium, kde se prezentují stavební kamenické prvky kláštera nalezené při rekonstrukci. Ilustrují vývoj kamenického řemesla od 13. do 18. století, ale i technologii klenebních konstrukcí.

V Třeboni se 21. dubna otevřou zámecké půdy v rámci městské akce Brány památek dokořán. Pro velký zájem je nutná rezervace předem. Na všech jihočeských památkových objektech ve správě NPÚ kromě zámků Český Krumlov, Hluboká, Třeboň a Vimperk se bude 21. a 22. dubna vydávat reciproční vstupenka – po předložení vstupenky z jednoho objektu získá návštěvník volný vstup do dalšího. Reciproční vstupenka platí pro jednotlivce a rodiny, nikoliv pro větší skupiny.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář