Magazín kulturního dění v Praze a okolí

MHF Č. Krumlov připomene barokní éru i pád železné opony

kru01
Barokní stopu v umění připomene MHF Č. Krumlov při zahajovacím galavečeru, ale také dvěma představeními Händelovy opery Terpsichora v unikátním barokním divadle na krumlovském zámku
02.07.2019 14:35 | Ladislav Lhota

Organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov pilně skládají program 29. a dokonce již 30. ročníku, ale příznivci oblíbené přehlídky se aktuálně mohou těšit na 28. ročník, který se v kulisách magického města uskuteční letos od 19. července do 10. srpna. Nabídne třiadvacet koncertů napříč žánry, doprovodné akce a několik žhavých novinek, jimž vévodí výpravné zahájení u zámecké barokní fontány  – reminiscence slavností ze zlomu 17. a 18. století. 

Č. KRUMLOV – Obsah zahajovacího galavečera s barokní iluminací Zámecké zahrady se v pátek 19. července (program odstartuje podle počasí až po skutečném setmění) zčásti odkrývá jeho název Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce. Fontána v zahradě krumlovského zámku vyobrazuje antická božstva vody a úrody. Spolu se svým pečlivě udržovaným okolím je jako stvořená k oslavě zdejšího genia loci, ale i připomenutí časů, kdy panoval francouzský král Ludvík XIV. Tento milovník umění uspořádal mnoho hudebně tanečních představení a nejednou v nich účinkoval. 

Za zhlédnutím velkolepých inscenací putovali do Versailles zástupci šlechty z celé Evropy. Nechyběl ani krumlovský vévoda Jan Kristián z Eggenbergu.  Role Apollóna byla pro Ludvíka XIV. zároveň metaforou jeho slávy a moci. Prokázal i značné taneční schopnosti. Při speciálním tanci Krále Slunce, který bude k vidění v Českém Krumlově, musel během 126 vteřin zvládnout 240 tanečních poloh. „Našli jsme vyobrazení francouzského krále Ludvíka v kostýmu, ve kterém to tančil. Věrnou kopii šatů jsme si vypůjčili z Barrandova,“ prozrazuje ředitel festivalu Jaromír Boháč.

V barokním divadle zazní Händelova opera

Festivalové dění se vrací po létech do jedinečného barokního divadla v útrobách zámku, kde se uskuteční dvě představení Händelovy opery Terpsichora (25. a 26. 7.) a poprvé zavítá do kostela Sv. Mikuláše ve vojenském újezdu Boletice, který bude kulisou pro dva koncerty (4. 8.) pořádané ke třicátému výročí pádu železné opony. Kytarista Petr Samšuk na prostranství před kostelem připomene angažované písně Karla Kryla (Bratříčku, zavírej vrátka, Veličenstvo Kat, Morituri te salutant etc.), poté se v interiéru uskuteční večer duchovní hudby a recitace v podání komorního ženského vokálního souboru Schola Benedicta.

Mimořádnou žánrovou pestrost letošního ročníku zvýrazňují jména vystupujících hvězd. Z osobností klasické hudby se představí houslový virtuos Ivan Ženatý v programu Večer s J. S. Bachem – vzácné Guarneriho housle v rukou Mistra (Maškarní sál 31. 7.), Rokokový Maškarní sál na čtvrtém nádvoří krumlovského zámku následně zastřeší Gratulační večer k sedmdesátinám houslisty Bohuslava Matouška (6. 8.), jenž se představí spolu se svými žáky, a přivítá koncert s názvem Harmonie dechů, strun a kláves proslulého hornisty Radka Baboráka s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a Baborák Ensemble (8. 8.).  

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová vystoupí se svými hosty a smyčcovým oktetem Brno Strings v Pivovarské zahradě (1. 8.). Nabídne úpravy věhlasných skladeb pro klasickou kytaru, lidové písně, šansony i novinky z alba Oppidum. Vokální sextet Take 6, který desetkrát získal cenu Grammy, rozezní Pivovarskou zahradu (20. 7.) moderním gospelem s jazzem, soulem, funkem, R&B a popem společně se Severočeskou filharmonií Teplice. Take 6 patří k nejvíce obdivovaným a capella souborům na světě. Se svým koncertním programem objel celou planetu, spolupracoval s Rayem Charlesem, Ellou Fitzgerald či Whitney Houston.

Americká Broadway se potká s českou

Koncert Songs of Exile, který je společným projektem souboru The Naghash Ensemble of Armenia (instrumentalisté hrají na duduk, oud, dhol a klavír) a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie, zprostředkuje v Zámecké jízdárně (2. 8.) unikátní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu. Za jedinečný crossoverový projekt lze označit Michael Jackson Symphony. Proslulé hity krále popu – Thriller, Black Or White nebo I Just Can‘t Stop Lovin‘ You zazní v Pivovarské zahradě (27. 7.) nově zaranžované v podání Dashi, Nadi Wepperové, Dušana Kollára, Dušana Marka, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra Martina Kumžáka.

Capathia Jenkins a Hugh Panaro, sólisté z americké Broadwaye, se spolu s českými kolegy Michaelou Gemrotovou a Marianem Vojtkem z pražského Divadka Broadway představí na podiu amfiteátru v Pivovarské zahradě (3. 8.) v muzikálovém projektu Broadway meets Broadway. Závěrečný operní galakoncert s názvem To nejlepší ze světové opery přivede do Pivovarské zahrady (10. 8.) Adrianu Kučerovou, Štěpánku Pučálkovou, Borise Prýgla a vynikajícího amerického tenoristu Richarda Troxella. Pěvecké star doprovodí orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského.

Pořadatelé festivalu v intencích trvale udržitelné turistiky přicházejí s nabídkou Krumlovského kulturního víkendu. Návštěvník ke vstupenkám na víkendové koncerty včetně pátku dostane Český Krumlov Card se vstupy zdarma do pěti krumlovských expozic. Obyvatelé města a sousedních obcí si mohou festival vychutnat za zvýhodněné vstupné. Při zakoupení jedné vstupenky na vybraný koncert obdrží druhou bezplatně. Akce 1+1 vstupenka zdarma se týká šesti mimořádných hudebních událostí: Take 6 (20. 7.), Kouzlo barokní hudby (26. 7.), Lenka Filipová, Brno Strings a hosté (1. 8.),Songs of Exile (2. 8.), Už nás nedělí železná opona (9. 8.), To nejlepší ze světové opery (10. 8.).

Domácí návštěvníci dostanou slevy

Cenové zvýhodnění platí pro občany s trvalým pobytem v Českém Krumlově a přilehlých obcích v okruhu dvanácti kilometrů, jimiž jsou Dolní Třebonín, Chlumec, Holubov, Chvalšiny, Bohdalovice, Střítež. Mapu s okruhem spádové oblasti poskytnou prodejci. Při nákupu vstupenek je nutné prokázat trvalý pobyt a poskytnout e-mailovou nebo poštovní adresu. Předprodej zvýhodněných vstupenek vykonává Infocentrum Český Krumlov (náměstí Svornosti 2) nebo kancelář firmy Auviex (Latrán 37). Cena vstupenky na libovolný z festivalových koncertů pro žáky ZUŠ Český Krumlov činí padesát korun, pro učitele sto korun. Čtenáři krumlovské Městské knihovny mají slevu dvacet procent.

V rámci doprovodného programu se v Pivovarské zahradě (6. 7. resp. 2. a 9. 8.) otevře velké Letní kino Kooperativy s projekcemi filmových hitů Mamma Mia, Bohemian Rhapsody a dalších. Vstup je volný. Ve spolupráci s festivalem Jeden svět se budou konat úterní projekce zajímavých dokumentů a čtvrteční promítání oblíbených českých filmů v krásném prostředí Klášterní zahrady. Seznam a termíny dalších aktivit pro letní krumlovské dny budou k dispozici na webových stránkách festivalu a sociálních sítích. „Osobitou festivalovou atmosféru zpestří pouliční muzikanti, kteří potěší návštěvníky při cestě na koncerty,“ říká Ivo Janoušek, místostarosta Českého Krumlova.

MHF Český Krumlov pomáhá handicapovaným talentům. Z každé prodané vstupenky dává pětikorunu na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené studenty ze ZUŠ Jaroslava Ježka. V plánu je prodej festivalových programů za symbolickou dvacetikorunu, která rovněž půjde na konto uvedené školy. Všechny festivalové aktivity odebírají energii vyrobenou výhradně z šetrných, obnovitelných zdrojů od oficiálního partnera festivalu, energetické skupiny E.ON.  Novým oficiálním partnerem je značka Audi, která zajistí festivalový shuttle servis prostřednictvím elektronických aut e-tron.

Festival bude ekologický

V rámci spolupráce s Českými drahami návštěvníky koncertů přiveze přímý vlak z Prahy za necelé tři hodiny. Cestující, kteří přijedou vlakem na víkendové koncerty, navíc získají Český Krumlov Card s volnými vstupy do pěti krumlovských expozic. Ekologickou linii a zvýšení komfortu pro festivalové hosty sleduje spolupráce s firmou BUSEM České Budějovice, která zajistí pro návštěvníky tří sobotních koncertů autobusovou dopravu z Českých Budějovic, Lipna a Prachatic zcela zdarma. Zájemci o cestu autobusem se mohou registrovat na www.festivalkrumlov.cz.

Organizátoři letošního ročníku pracují s rozpočtem okolo čtyřiceti milionů korun a hlásí spokojenost s předprodejem. Největšímu zájmu se těšil zahajovací galavečer a barokní divadlo. Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v prodeji on-line na www.ticketstream.cz a www.festivalkrumlov.cz nebo v pobočkách společnosti Ticketstream po celé republice a Infocentru v Českém Krumlově. Novinkou 28. ročníku je zvýhodněné vstupné pro seniory nad 65 let ve výši deset procent a zvýhodněné vstupenky, které platí vždy na dva komorní koncerty v Maškarním sále. Atraktivní výhody přináší členství v Klubu přátel MHF Český Krumlov, který je stále otevřený všem příznivcům festivalu.

V rámci věrnostního programu lze získat přednostní informace o festivalu, zlevněné vstupné na koncerty a společenské akce, slevy u vybraných partnerů. Letos je členům Klubu přátel jako výraz poděkování za jejich přízeň věnovaný koncert houslistky Sanghee Cheong a violoncellisty Stefana Kropfitsche s orchestrem Thüringen Philharmonie v Zámecké jízdárně (9. 8.). Na tento koncert mohou členové klubu získat dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou (podle typu karty) a čeká je setkání s vystupujícími umělci. Patrony 28. ročníku MHF Č. Krumlov jsou Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Vlastimil Harapes, Cyril Höschl, Pavel Pafko a Zdeněk Tůma.

Ladislav Lhota
Foto archiv MHF Č. KrumlovPřidej komentář