Magazín kulturního dění v Praze a okolí

MHF Český Krumlov se posouvá doprostřed léta. Co nabídne?

mhf01
Sopranistka Sondra Radvanovsky, která bude hvězdou druhého festivalového večera, se může pochlubit českými kořeny po svém tatínkovi
24.06.2018 14:17 | Ladislav Lhota

Dvacátý sedmý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se proti loňsku posouvá skoro o týden až k přelomu hlavních prázdnin. V atraktivních lokalitách historického centra jihočeského města nabídne od 20. července do 11. srpna devatenáct hudebních produkcí různých žánrů – operu, klasiku, muzikál, swing, folklór i crossover. Představí se Piotr Beczała se Sondrou Radvanovsky, Javier Perianes, Jiří Bárta, Hradišťan nebo Čechomor. Nebude chybět swingový večer ve stylu Las Vegas, ani muzikály L. Bernsteina.

ČESKÝ KRUMLOV – V programu najdou festivaloví diváci široké spektrum hudby od 15. do 21. století.  Přehlídku zahájí v zámecké zahradě výtvarně rozkročená feérie, která bude ochutnávkou z připravené nabídky následujících třech týdnů. Vystoupí Jiří Bárta, Sooyeon Kim, Christiane Noll a Hugh Panaro, Schola Gregoriana Pragensis. Druhý festivalový večer ozdobí dvě světové pěvecké hvězdy, které spojuje účinkování v Metropolitní opeře a dalších prestižních pódiích – polský tenorista Piotr Beczała a kanadsko americká sopranistka s českými kořeny Sondra Radvanovsky.  

Piotr Beczała patří mezi nejvyhledávanější lyrické tenoristy. Zaujme posluchače krásným hlasem a také vášní, s níž se vtěluje do představovaných postav. „Zahájil jsem kariéru v Linci, který není daleko od Českého Krumlova. Měl jsem již příležitost párkrát navštívit toto okouzlující místo. Vždycky mě fascinovalo. Sledoval jsem rozsáhlé stavební úpravy a výsledek je podle mne nádherný. Nechybělo mi povědomí o hudebním festivalu a často jsem sdílel nadšené vyprávění svých kolegů, kteří zde vystoupili, i přátel, kteří pravidelně navštěvují koncerty,“ říká umělec.

Vltava připomíná umělkyni tatínka

Sopranistka Sondra Radvanovsky se řadí k předním verdiovským pěvkyním a interpretek bel canta. Emocionalita. Mimořádně nádherná barva hlasu a bezchybná technika činí z jejích vystoupení nezapomenutelný zážitek. „Z českého repertoáru jsem zpívala Rusalku. Zatím jen jednou, ale byla jsem nadšená z toho, že jsem mohla účinkovat v rodném jazyce mého otce. Když jsem vyrůstala, slýchávala jsem češtinu. Celá rodina mého otce mluvila česky. Používat češtinu ale není snadné,“ přiznává

Oblíbeným dílem jejího otce byla Smetanova Vltava. „Dodnes, když slyším tuto skladbu, vyhrknou mi slzy do očí. Tatínek zemřel před více než třiceti léty a vždycky mi ho připomene Vltava,“ svěřuje se. Pěvecký partner Piotr Beczała naopak zařazuje český repertoár často: „Prince v Rusalce zpívám velmi rád, role mi hlasově dokonale sedí. Jazyk je těžký, ale jako rodák z Polska se dokážu poprat s touto výzvou. Rád jsem také zpíval Jeníka v Prodané nevěstě a Števu v Její pastorkyni. Do mého repertoáru patří i Dvořákovy písně, “ zdůrazňuje.

Oslnivou kariéru zahájil Piotr Beczała roku 1996 v Zemském divadle v Linci. Rok nato se stal členem souboru opery v Curychu a v dubnu 2004 debutoval v Covent Garden jako Italský zpěvák ve Straussově Růžovém kavalírovi.Za další dva roky se představil v milánské La Scale jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi a se stejnou rolí vzápětí debutoval také v Metropolitní opeře. Významný milník jeho umělecké dráhy představoval roku 2009 rychlý záskok za Rolanda Villazóna při představení Donizettiho Lucie z Lammermooru s Annou Netrebko v titulní roli, které bylo v rámci projektu Metropolitní opery „Live in HD“ přenášeno živě do celého světa.

Lidé uslyší dílo Pucciniho, Verdiho i Dvořáka

Pěvcova bohatá diskografie zahrnuje řadu CD nahrávek stěžejních rolí klasického operního repertoáru. Na CD s názvem Slavic Opera Arias má i skvělého Prince z Dvořákovy Rusalky a Jeníka ze Smetanovy Prodané nevěsty. Od roku 2012 nahrává exkluzívně pro Deutsche Grammophon. Beczala a Radvanovsky jsou ve skvělé formě, což potvrzují aktuální ohlasy a kritiky. V Pivovarské zahradě s výhledem na známou siluetu krumlovského zámku zazní v podání obou pěvců a za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského repertoár, se kterým oba umělci sklízí úspěchy po celém světě.

Pro operní večer Piotr se Sondrou sestavili velmi ambiciózní a krásný program. „Publikum v Českém Krumlově, stejně jako my, zajisté prožije nádherný večer. Velmi se těším na to, že zavítám do Českého Krumlova, a tentokrát ne jako turista,“ usmívá se Piotr Beczała. První polovina koncertu bude ve znamení děl Pucciniho a Verdiho, v druhé části zazní francouzská opera nebo árie z Dvořákovy Rusalky. Představení vygraduje známými melodiemi z pera Franze Lehára.

Z dalších velkých osobností klasické hudby se letos představí vynikající španělský klavírista Javier Perianes s Filharmonií Bohuslava Martinů a dirigentem Manuelem Hernández-Silvou, nebo ruský violoncellista Boris Andrianov, který se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Christiana Schulze zahraje slavný Dvořákův Koncert pro violoncello h moll. Festival vzdá rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí připadají na rok 2018.

Příležitost dostanou mladí interpreti

Devadesát let od smrti Leoše Janáčka připomene koncertem Wihanovo kvarteto.  koncertem z jeho tvorby, a hold významné české hudební osobnosti Emilu Friedmannovi Kossuthovi, od jehož narození uplyne sto deset let, vzdá hold německá houslistka Tanja Becker Bender za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. S komorními programy vystoupí nejuznávanější český violoncellista současnosti Jiří Bárta, renomovaný kytarista Pavel Steidl, soubor Concilium Musicum Wien nebo varhaník Jaroslav Tůma. Festival dává pravidelně příležitost také mladým laureátům interpretačních soutěží.

Za doprovodu Jihočeské filharmonie a pod taktovkou Jana Kučery budou společně koncertovat nadaní houslisté nastupující generace Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki. Íránský houslista Amin Ghafari zahraje se Sukovým komorním orchestrem pod vedení mladé dirigentky Nikoly Kraft. Soudobou hudbu představí na svém koncertu absolutní vítěz Concerto Bohemia, soubor Francisextet. Program s názvem Carolus IV.  – Rex et Imperator, s nímž vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis, bude hudební mozaikou z repertoáru, který byl úzce spjatý s Karlem IV.

Festival nabídne i populární žánry. Jeden z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world music Cigánski Diabli uvede spolu se skupinou Čarovné Ostrohy tanečně hudební představení s názvem Carmen Fantasy by Gypsy Devils inspirované operou G. Bizeta. Jejich zpracování přináší zcela nový pohled na tento klasický příběh lásky. Autenticitu příběhu umocňují cikánské písně a hudba, které zároveň podtrhují temperament a emocionalitu hlavní hrdinky.

Připomenou evergreeny George Gershwina

Vystoupení Ciganskich Diablov doplňuje dynamický mix tanečních stylů obohacených o prvky jazzu, etna i flamenca, a výjimečnou virtuozitu, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu slovenského souboru. Folklórní soubor Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé seskupení s vysokou uměleckou a interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem i netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z lidové tradice.

Velká koncertní show Keep Swinging! navazuje na úspěšný hudební projekt Sinatrology, který se stal v České republice doslova fenoménem. V čele obou projektů stojí český swingový zpěvák a hudební producent Jan Smigmator. Projekt představí především evergreeny George Gershwina, jehož stodvacáté výročí narození si v roce 2018 připomíná celý svět. Dále zazní také slavné melodie Richarda Rodgerse a Lorenze Harta, Duka Ellingtona, Michela Legranda, Cola Portera, Irvinga Berlina, Franka Sinatry, Elly Fitzgerald, Tonyho Bennetta, Barbry Streisand, Deana Martina, rovněž písně z alb Jana Smigmatora Swing Is Back a Time To Swing.

Vzácnými hosty galakoncertu budou multižánrová zpěvačka Dasha, kterou s Janem Smigmatorem pojí dlouhá léta na rozhlasových vlnách Dvojky, jedna z největších hvězd evropské swingové scény, „německý Sinatra“ Tom Gaebel a taneční skupina Pop Balet, která dokonale dokreslí swingovou atmosféru, jež promění Pivovarskou zahradu na Las Vegas. Ve svých instrumentálních sólech se představí i legenda české populární hudby, fenomenální klarinetista a saxofonista Felix Slováček a řada hudebníků jeho RTV Big Bandu rozšířeného o smyčcovou sekci.  

MHF spolupravuje se ZUŠ J. Ježka

Program muzikálového večera akcentuje sté výročí narození vynikajícího amerického skladatele a autora slavné West Side Story Leonarda Bernsteina. Sólisté z Broadwaye – Christiane Noll, Dee Roscioli, Hugh Panaro a Darius de Haas – za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod vedením amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera uvedou ukázky z Bernsteinových slavných děl. V druhé půli koncertu zazní v podání sólistů brodwayských divadel písně z nejslavnějších amerických muzikálů Lví král, Evita, Jesus Christ Superstar, Bídníci nebo Fantom opery.

Závěrečný festivalový Česko – Slovenský večer spolu s populární kapelou Čechomor, hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou, Dechovou hudbou Vlado Kumpana, Vojenskou hudbou Olomouc a legendárním slovenským tanečním souborem Lúčnica oslaví stoleté období od vzniku republiky. Připravená bude gastronomie obou našich národů s jejími specialitami (pivo, víno, nealko, bufet z českých a slovenských lahůdek) v rámci vstupenky zdarma.

MHF Český Krumlov v letošním roce navázal spolupráci se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka, která zajišťuje hudební vzdělávání pro děti a mládež se zrakovým postižením. Vybraní žáci se zapojí jako účinkující při zahájení festivalu, poté navštíví festivalové koncerty a poslechnout si špičkové profesionální hudebníky. Kompletní program a podrobné informace k účinkujícím na MHF lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz v sekci Program.

(lho, tzf)
Foto archiv MHF


mhf02
mhf03
mhf04
mhf05
mhf06


Přidej komentář