Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Milk&Honey svolává lid k mobilnímu libretu Jana Fabiána

pof01
Mobilní výstavní přívěs vizuálního umělce Jana Fabiána se zastaví na pouhé tři hodiny poblíž jezu U Špačků v Českých Budějovicích a seznámí kulturní nadšence s trojicí výtvarníků Václavem Sikou, Františkem Feketem a Kristinou Láníkovou (také spisovatelka) a jejich tvorbou
16.08.2021 12:44 | Ladislav Lhota

Na pozvání redakce nezávislého kulturního časopisu Milk&Honey zavítá do Českých Budějovic mobilní výstavní přívěs vizuálního umělce Jana Fabiána. Návštěva na plácku jen kousek (co by dohodil kamenem) od jezu U Špačků bude mít jepičí život. Speciálně upravený dvoukolák se tady zastaví ve čtvrtek 19. srpna od 17 do 20 hodin a Jan Fabián uvede výtvarníky Václava Siku, Františka Feketeho resp. výtvarnici a také spisovatelku Kristinu Láníkovou spolu s jejich díly.

Č. BUDEJOVICE – Fabianovo „pojízdné libreto výstavy“ bylo součástí výstavního projektu Všechno jde mimo mě, kterým kurátorky Sráč Sam a Denisa Bytelová z galerie Sam83 v České Bříze letos v květnu zahájily svoje roční dramaturgické hostování v pražské Galerii Kurzor. První výstava skončila v červenci, ale její parafráze od Jana Fabiána přežila a stále se stěhuje do míst, kam dostane pozvání. „Vycházka za libretem výstavy každopádně vede k úvahám nad alternativami zažitých pravidel a zvyklostí klasického vystavování v galeriích, ale rovněž o tom, jak může vypadat umění ve veřejném prostoru,“ upozorňuje Jiří Ptáček z redakce Milk&Honey.

Jan Fabián (1978) pochází z jihočeské metropole. Žije v Praze. Vystudoval UMPRUM a je pedagogem na Fakultě architektury ČVUT. Působí jako vizuální umělec a architekt. V jeho práci často fúzují prvky sochařské instalace, performance a architektury. Tak je tomu rovněž u jeho pojízdného libreta k výstavě, které je již několikátou příležitostí, kdy své dílo staví na bázi „podvozku“ automobility. Zvědavcům přicházejícím k mostku přes Hodějovický potok ve směru k jezu U Špačků rád vysvětlí, co jej přimělo opustit zaběhnutá schémata galerijního provozu a čím se pokouší je nahradit. Nezbytné občerstvení nabídne bufet v areálu SK Špaček, rýsuje se i posezení u ohně.

(lho, jip)
Foto archiv Milk&HoneyPřidej komentář