Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Miroslav Konrád hledí do Divadla světa a slyší Bzukot včel

ko01
Akademický malíř Miroslav Konrád vidí svět jako divadlo a je okouzlený stále novými proměnami přírody
28.10.2017 11:58 | Ladislav Lhota

Českobudějovická Galerie Mariánská připravila retrospektivní výstavu obrazů akademického malíře Miroslava Kondráda nazvanou Divadlo světa (26. října – 30. prosince 2017). Desítkami velkoformátových pláten z tvůrčího období od sedmdesátých let minulého století do současnosti demonstruje autor svůj pohled na svět, který vnímá jako velké divadlo. Úzce zaměřený výběr z díla budějovického rodáka (1945) pod titulem Bzukot včel vystavuje současně Café Art v jihočeské metropoli (1. až 30. listopadu).  

Č. BUDĚJOVICE – Obdivovatel Shakespeara a divadelního světa od mládí čerpal inspiraci v hledišti Jihočeského divadla, pražského Národního divadla a mnoha dalších scén doma i v zahraničí. „Svět je divadlo pro nás všechny. Jsme jeho součástí, je kolem nás a naše oči, uši i jiné smysly jej zaznamenávají v každém z nás,“ uvedl Miroslav Konrád v brožurce vydané k výstavě v Galerii Mariánská. Naznačil tím, že také mimo divadelní budovy nachází nekonečný soubor podnětů pro svoji tvorbu.

Nápověda pro Petru Hobzovou, Balet, pirueta mládí, Divadelní šatna, Hommage J. Verne + Ch. Darvin, Pocta Medě Mládkové, Divadlo na nábřeží Loiry, Vábení, Kulisy revoluce, Festivalové šampaňské od Mariny, Sudičky, Vábení, Presumpce neviny a další vystavovaná malířova díla jsou jeho poselstvím pro příští generace. „Moje obrazy navazují na staletou zkušenost umění – vyjadřovat se o tomto světě, ve kterém žijeme – plnou, intenzivní barvou, která dorůstá novými gesty kresebných vláken do třetího tisíciletí,“ svěřil se autor, jehož práce se nacházejí ve sbírkách Alšovy jihočeské galerie, Narodní galerie v Praze či v majetku mnoha sběratelů doma i za hranicemi.

Po maturitě v rodném městě se Miroslav Konrád vyučil knihkupcem a roku 1969 podnikl studijní cestu do Paříže. Poté absolvoval pražskou AVU – speciální školu figurální a krajinářské malby u profesora Jana Smetany. Pro Café Art v Kněžské ulici přichystal akryly Levandulový med, Včelí rok, Srdce přírody, Chlorofyl či Vábení kosočtverců. „Voní mi barevná škála zahrad. Jsem okouzlený stále novými proměnami přírody, které denně překvapují tento svět,“ pronesl akademický malíř ve svém vyznání.

Ladislav Lhota
Foto autor


ko02
ko03
ko04
ko05
ko06


Přidej komentář