Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Místo Boudy se rýsuje divadelní a koncertní dům. Zatím na papíře

bou01
Dlouho nevyužiý prostor na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích aktuálně oživuje provizorní Bouda, v níž si Jihočeské divadlo připomíná 100 let od svého založení. Na stejném místě se uvažuje o stavbě kamenné budovy pro divadlo a filharmonii
02.12.2019 12:23 | Ladislav Lhota

V prostoru Mariánského náměstí v Českých Budějovicích se počátkem šedesátých let minulého století plánovala stavba divadelní budovy. Vznikla pouze studie. Na tomtéž místě v závěru roku 2019 stojí provizorní Bouda, v níž se bude hrát do ledna 2020. Potom se zde otevře znovu volné prostranství a všichni příznivci kultury zůstávají v naději, že neustanou jednání o stavbě nové budovy pro Jihočeské divadlo a filharmonii.

Č. BUDĚJOVICE – Radnice krajského města zveřejnila informaci o tom, že pracovní skupina pro přípravu podkladů ke stavbě nové budovy divadla a filharmonie dokončila práci na základním dokumentu, od něhož se bude odvíjet debata nad vypsáním architektonické soutěže na nový kulturní objekt v prostoru Mariánského náměstí. Skupinu, která se zatím naposledy sešla 18. listopadu, tvoří zástupci města, kraje, divadla, filharmonie, nadačního fondu divadla a architekti specializovaní na divadelní a hudební provozy ze společnosti Bühnenplanung Walter Kottke Ingenieure, Bayreuth.

Členové skupiny projednali finální podobu studie se stavebním programem, funkčním diagramem, nákladovým rámcem a časovým harmonogramem. „Studie připouští dvě varianty možného řešení budoucího divadelního a filharmonického provozu. Jedna varianta předpokládá kompletní přesun všech divadelních souborů do nové budovy, druhá kalkuluje s ponecháním činohry ve stávajících divadelních prostorách a jejich úpravami,“ uvedl první náměstek primátora Juraj Thoma.  

Zmiňovaná studie, kterou financoval Nadační fond Jihočeského divadla, se stane podkladem pro diskusi nad zadáním soutěže ke stavbě nové budovy divadla a filharmonie na Mariánském náměstí. V prosinci a lednu se s finální studií seznámí zástupci města a Jihočeského kraje. Následně bude prezentovaná veřejnosti. „Vlastní urbanisticko-architektonická nebo architektonická soutěž by mohla být vyhlášená v roce 2021. Náklady na její vypsání jsou podle kvalifikovaného odhadu osm až deset milionů korun v dnešních cenách,“ upřesnil Juraj Thoma.

(lho, wel)
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář