Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mnoho lidí ještě spí a na louce už startuje Car Boot

200124vkn01
Car Boot (volně lze přeložit jako Bleší trh) představuje jedinečný fenomén umožňující Britům levný prodej a nákup čehokoliv. Car Boots mají stálé prodavače a kupce, využívají je sběratelé i místní obchodníci, zvláštní svět si v něm najdou také děti. Podle lokace se obměňují místní komunity i zboží, které se dá pořídit
20.01.2024 13:42 | Ladislav Lhota

Vernisáží v pátek 19. ledna vstoupila do svého více než měsíčního života fotografická výstava David Sládek – Car Boot England, kterou pro stěny kavárny a předsálí kultovního Biografu Kotva na Lidické třídě v krajském městě dramaturgicky nachystal Václav Němec. Do 1. března budou zde k vidění snímky nezávislého fotožurnalisty Davida Sládka. Autor zachycuje atmosféru Car Bootu, jakéhosi blešího trhu, velmi oblíbené akce pořádané od jara do podzimu na okrajích menších obcí ve Velké Británii včetně okolí Londýna.

Č. BUDĚJOVICE – Někdejší zpravodaj České tiskové kanceláře David Sládek přesídlil skoro před dvěma dekádami do Londýna a svoji fotografickou práci zaměřil na lidi a jejich emoce. V posledním období zachycuje fenomén britských Car Boots, také srbskou komunitu na britských ostrovech nebo obyčejný život slovenské vesničky Šumiac proslavené fotografiemi Markéty Luskačové. Jeho nejnovější projekt se soustředí na kulturu protestu v metropoli Spojeného království. Za posledních sedm let navštívil přes dvě stovky demonstrací nejrůznějšího rozsahu a zaměření, aby zaznamenal davy i jednotlivce volající po svém právu.     

Vyznavač černobílé a pouliční fotografie spolupořádá Šumiacký fotofest, přehlídku fotografie, umění, hudby a folklóru na Šumiaci. V roce 2017 přivedl na svět knihu Nevyslovovaná genocida, do níž koncentroval paměti a emoce přeživších genocidu Srbů, Židů a Romů v Chorvatsku za druhé světové války. Rok předtím se začal věnovat britským Car Boots, které navštěvuje pravidelně v několika desítkách lokací především kolem Londýna.Zatímco mnoho lidí ještě spí, na louky, farmy a parkoviště na okraji menších obcí vyjíždějí stovky a tisíce těch, kteří chtějí prodat něco z půdy nebo po odrostlých dětech,“ popisuje David Sládek, aktuálně student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.    

(lho)
Foto David Sládek


200124vkn02
200124vkn03
200124vkn04
200124vkn05
200124vkn06


Přidej komentář