Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Monastýrování odhalí život cisterciáků ve Zlaté Koruně

ko01
Speciální prohlídka v rámci projektu Monastýrování odhalí život cisterciáků v klášteře Zlatá Koruna
15.06.2017 10:21 | Ladislav Lhota

Slasti a strasti každodenního života členů cisterciáckého řádu přiblíží speciální prohlídka bývalého cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna na Českokrumlovsku v sobotu 17. června od 17 hodin, která je součástí společného projektu s dalšími kláštery v Kladrubech, Plasech a Teplé pod názvem Monastýrování. Cílem je představit církevní památky z netradičního úhlu pohledu.

ZLATÁ KORUNA – Proč museli mniši cisterciáckého řádu zachovávat mlčenlivost? Jak často směli navštěvovat hovornu? Kolik pokrmů denně snědli a kolik toho vypilit? Odpovědi na všetečné dotazy dostanou návštěvníci při speciální prohlídce kláštera Zlatá Koruna zaměřené na každodenní život mnichů cisterciáckého řádu a specifika jejich přísné řehole.

Program prohlídky přichystané v rámci projektu Monastýrování přibližuje správkyně kláštera Lenka Tondlová: „Příchozí se shromáždí v hostinské kapli, kde se dříve vítali klášterní hosté. Poté se přesunou do patra opatství a uslyší základní informace o historii kláštera. V soukromé kapli opata mohou krátce meditovat před obrazem Zlatokorunské madony, zdejší patronky. Nahlédnou i do zahrady a kapitulní síně, kde se přijímali novici a volili hlavní představení.“

Po vybraných interiérech zlatokorunského kláštera návštěvníky provede speciální host, který žil u cisterciáků několik let a podělí se ochotně o zkušenosti ze života v řádu. Prohlídka začne v 17 hodin a potrvá zhruba tři čtvrtě hodiny. Základní vstupné činí 130 korun, snížené 100 korun. Lze využít slevovou akci Ora et labora mezi kláštery Kladruby, Plasy a Zlatá Koruna – po získání razítek ze dvou libovolných klášterů získává držitel hrací karty nárok na volný vstup na jednu prohlídkovou trasu do třetího z klášterů.

V průběhu letošní sezony se uskuteční další tři speciální prohlídky v rámci Monastýrování se zaměřením na klášterní architekturu, architektonické detaily a technické dokonalosti klášterní stavby.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


ko02
ko03
ko04


Přidej komentář