Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Motivy v Zápisníku rezonují s vnitřním světem Václava Němce

nem01
Za fotografiemi Václava Němce je možné se vypravit do Českého Krumlova
02.05.2017 23:09 | Ladislav Lhota

Kavárnu a foyer kina Luna v Českém Krumlově na Špičáku zdobí od 30. dubna do 31. května výstava fotografií českobudějovického autora Václava Němce. Absolvent magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, dramaturg a kurátor výstav v kině Kotva v jihočeské metropoli aktuálně představuje snímky z nekonečného cyklu Zápisník a přidává další korálek na šňůru svých prezentací uspořádaných v tuzemsku i zahraničí.

ČESKÝ KRUMLOV – V cyklu Zápisník se Václav Němec nesnaží prvoplánově zdokumentovat místo svého dočasného pobytu, jako spíše zaznamenat vizuální a výtvarné, také pocitové nebo symbolické aspekty reality. Zobrazuje motivy, které rezonují s jeho vnitřním světem. Usiluje o to, aby každá fotografie byla svébytným obrazem vycházejícím z reaálné skutečnosti. Zásadně nearanžuje jednotlivé záběry, ale pracuje z útržky žitého světa.

Nepovažuje se za fotografa, ale pouze za fotografujícího. Zachycuje pocity a situace tak, jak přicházejí. Věnuje se výhradně volné tvorbě. Nechce zničit své nadšení z fotografování tím, že si z něj udělá povinnost. Svůj volný čas dělí autor rovným dílem mezi své největší zájmy, kterými jsou vedle dějin fotografie ještě film, historie a etnografie severoamerických Indiánů, zdolávání kopců a hor, nocování pod širým nebem ve volné přírodě.

Kromě cyklu Zápisník, z něhož pochází většina vystavovaných fotografií, pracuje na cyklu FOREST, Sudety, Summertime, Poslední Mohykán a On the Road. Vystavoval ve francouzském Nimes na Jeunes Photographes de l'institut de Photographie Créative – École superiore des Beaux- Arts Nimes, v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě, v galerii Artinbox v Praze, v Domě umění v Opavě, v Galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích a dalších místech.

Komentovaná prohlídka českokrumlovské výstavy s osobní účastí Václava Němce se uskuteční ve středu 17. května od 18.30 hodin.

(lho, tzn)
Foto archiv Václava NěmcePřidej komentář