Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mukhtarová, Matuška a Žáková míří společně do jízdárny

240123snv01
Alšova jihočeská galerie otevře sezonu 2023 v Zámecké jízdárně hlubockého novogotického skvostu v sobotu 4. února společným zahájením trojice výstav, jimiž se budou prezentovat mladí etablovaní výtvarníci Karima Al-Mukhtarová, Jakub Matuška aka Masker a Monika Žáková
24.01.2023 12:38 | Ladislav Lhota

Výstavní sezona 2023 v Alšově jihočeské galerii začne pod střechou Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou 4. února, kdy se od 15 hodin slavnostně otevřou tři nové expozice. Představí tvorbu mladých etablovaných autorů s osobitým uměleckým přístupem: Karíma Al-Mukhtarová, Sometimes You Need To Lie Yourself (Občas musíš sám sobě lhát), Jakub Matuška aka Masker, Až křídla vlaštovek vyhladí žulový kvádr z povrchu zemského, Monika Žáková, Více světla.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOUKaríma Al-Mukhtarová je absolventkou třech uměleckých škol (FUD Ústí nad Labem, UMPRUM, AVU) a několika zahraničních stáží. Multimediální umělkyně pracuje s kombinacemi mnoha přístupů a technik. Jedním z hlavních témat její tvorby jsou otázky identity a proces socializace jedince. „Aktuální výstavě dominují velkoformátové fotografie vlastních prošitých dlaní, do nichž jsou vepsané krátké vzkazy, čekající na rozpárání, stejně jako Laertův rubáš. V dialogu s cítícím tělem se nacházejí dominantní objekty skleněných tabulí se stovkami dírek, protkané barevnými nitěmi,“ popisují kurátoři Miřenka Čechová a Petr Boháč.

Původní člen zlobivého dítěte českého graffiti CAP Crew Jakub Matuška vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér malířství II, škola Vladimíra Skrepla), absolvoval rezidenční pobyty na Copper Union v New Yorku resp. Middlesex University v Londýně. Dnes jeden z nejúspěšnějších umělců své generace se věnuje především malbě. „Příchodem čtyřicítky u něho vrcholí období experimentů s přenosem suverénního kresebného stylu na velká plátna, často za použití komplikovaných technik zahrnujících Photoshop a měsíce ruční práce s akrylem. Zázemí ve street artu ho už před lety přivedlo ke spreji a airbrushi,“ vysvětluje kurátor Michal Nanoru. 

Monika Žáková promovala na Akademii výtvarného umění v Praze v ateliéru Jiřího Sopka (2012). Rok předtím absolvovala studijní pobyt na Hochschule für Bildende Künste Dresden. Získala třetí místo v prestižní Ceně kritiků za mladou malbu (2014), udělované autorům do třiceti let. Od počátku své tvorby klade důraz na precizní přístup ke zkoumanému tématu. Pracuje koncentrovaně s nebývalým důrazem na cizelaci technického zpracování svých obrazů. „Autorku fascinuje určitá vrstevnatost a významové vazby, zabývá se vztahem mezi materiály, především v podobě plátna a papíru. Zásadním elementem její práce je však světlo,“ zdůrazňuje kurátor Jan Kudrna.

(lho, ska)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


240123snv02
240123snv03
240123snv04
240123snv05
240123snv06


Přidej komentář