Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Multimediální průvodce připomene trpkou totalitu

mut01
Nejen pamětníci, ale především mladá generace, žáci a studenti, se pomocí videomapingu v projekčním dómu mohou vrátit v čase a na vlastní oči prožít několik minut v předlistopadovém Československu
18.09.2019 10:43 | Ladislav Lhota

Ve speciálním projekčním dómu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích odstartuje v pondělí 23. září v deset hodin dopoledne unikátní putovní projekt Totalita, multimediální průvodce 1948 – 1989, který vznikl ve spolupráci s předním historikem Petrem Blažkem, ředitelem Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky Miroslavem Vaňkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery resp. Platformy evropské paměti.

Č. BUDĚJOVICE – Multimediální průvodce bude připomínat trpkou zkušenost našeho národa s komunistickým režimem a jeho oběti. Za použití nejmodernějších technologií a prostřednictvím zážitku chtějí autoři vtáhnout diváka do reálií totalitního Československa i přelomového roku 1989. Umožnit na několik okamžiků prožít na vlastní kůži dobovou atmosféru. Na náměstí Přemysla Otakara II. vyroste velký projekční dóm, který doplní velkoplošné informační panely. Projekce zajistí divákům emocionální zážitek, interaktivní panely rozmístěné v okolí poskytnou faktografické informace.

Většina anket či výzkumů ukazuje, že převážná část nejmladší generace mnoho neví o skutečném dění v totalitním Československu a také má velmi chatrné povědomí o přelomovém roce 1989. „Náš projekt multimediálního průvodce totalitou 1948 – 1989 chce změnit tento stav a ukázat především žákům a studentům, jak to vypadalo v naší zemi před Sametovou revolucí, od níž uplynulo rovných třicet let,“ říká iniciátor projektu Lukáš Nádvorník. Instalaci doplní beseda se studenty z roku 1989, kterou bude moderovat ředitel Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky Miroslav Vaněk.

Slavnostní zahájení provozu multimediálního průvodce se uskuteční za přítomnosti představitelů jihočeské metropole. Instalace bude přístupná veřejnosti každý den od půl deváté ráno do sedmi večer až do soboty 28. září. „Našim cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly, vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi, na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života,“ doplňuje odborný garant projektu a přední historik Petr Blažek.

(lho, tzm)
Foto autor (4) a Magistrát města České Budějovice (2)


mut02
mut03
mut04
mut05
mut06


Přidej komentář