Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Muž dvojhvězdy kráčí vzduchem nad zámeckou zahradou

pef01
Režisér Petr Forman se dvěma hvězdami na hrudi rozmlouvá s barokní sochou u zámecké fontány v Českém Krumlově o detailech čerstvě nastudovaného představení Muž dvojhvězdy, které je plné fantazie a zázračných divadelních obrazů
12.06.2021 10:50 | Ladislav Lhota

Sezona před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově nabrala obrátky. Po roční přestávce vyplněné bojem s covidovou pandemií, ale také potřebnou rekonstrukcí technické vychytávky v zámecké zahradě, konečně usedli diváci (byť s mezerami mezi skupinkami lidí patřících k sobě) na vylepšená sedadla a mohou si užívat od 10. do 26. června první letos premiérovaný kousek. Před Bellarií se rozložili kočovníci z Divadla bratří Formanů a prostřednictvím Muže dvojhvězdy sem přinesli večery plné fantazie a zázračných obrazů.

Č. KRUMLOV – Příchozí na představení projdou divadelní uličkou (jinudy nelze) a zblízka poznávají (mohou si sáhnout) rutinní život maringotkového tábora, v němž přebývají a chystají svoje produkce členové Agassitzova panoptika. Dospějí ke vchodu do válcovitého šapitó ukrývajícího točnu se stropem tvořeným pravými hvězdami či mraky. Uvnitř jim principál představí „sbírku“ lidských anomálií. Jako senzační bonus, který nebude mít reprízu, přivede na pódium Muže dvojhvězdy. Tajemný boháč odmítající honorář za své jediné vstoupení se začne vznášet v prostoru, čímž popudí ministra Dowgoveta a jeho zásahem se rozproudí děj plný dramatických zvratů a nečekaných vizuálních efektů.

Předlohou se tvůrcům stal román „Zářivý svět“ z pera novoromantického ruského spisovatele Alexandra Grina (1880 – 1932, vlastním jménem Alexandr Stěpanovič Griněvskij), v němž autor vykresluje duel nesvázaného ducha s okovy země, souboj lásky a fantazie s tíživou realitou a zraňující nenávistí. Muž dvojhvězdy – Droud svobodně kráčí vzduchem, míjí překážky a překonává vzdálenosti. Vybízí publikum, aby nikdy neopouštělo svoje tužby a sny. Symbolický příběh s nepředvídanými obrazy a zvláštní atmosférou zasahující intenzivně všechny smysly využívá rafinovaně technické výstřelky a otevírá zcela nové možnosti, jak rozehrát zámecký park a využít genius loci.

Petr Forman neodolal fenoménu

Překlad původního textu pořídila Zdeňka Psůtková. Podle scénáře Ivana Arsenjeva se režijní taktovky ujal Petr Forman (rovněž se podílel na scénáři). „Už jsem starší člověk a rád bych ochutnal i jiné polohy života, než je ta spojená s divadlem, ale nedokázal jsem odolat možnosti vytvořit představení pro krumlovskou točnu, která je z mého pohledu naprostý fenomén,“ přiznal před premiérou syn oscarového režiséra Miloše Formana a semaforské herečky Věry Křesadlové. Scénografie a animace se zhostil Josef Lepša, pod hudbou je podepsaný Simon Thierrée, choreografie se zhostila Veronika Švábová. Vytvoření kostýmů si rozdělili Josef Lepša s Lenkou Poláškovou.

Létající stroje sestrojili Patrik Friess, Irena Friessová Staněva a Josef Sodomka, režijní asistenci přijala Kamila Mottlová. Hlavní roli Drouda – Muže dvojhvězdy vytvořil hostující pražský herec Marek Pospíchal (narozený v ruském Petrohradu), do dalších úloh včetně kumulativních s vklouzli s chutí členové Malého divadla v čele s Vjačeslavem Zubkovem, Janem Kaštovským, Vítem Piskalou, Eliškou Bouškovou, Denisou Posekanou nebo Františkem Hniličkou. Činoherní soubor Jihočeského divadla zastupuje Kamila Janovičová, zařádí si také Luděk Šindelář z Divadla U Kapličky. Představení je vhodné i pro sluchově postižené, provázejí ho titulky v češtině, angličtině a němčině.

Ladislav Lhota
Foto autor (2) a Irena Vodáková (4).


pef02
pef03
pef04
pef05
pef06


Přidej komentář