Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Muzejní noc rozpohybuje Chůdadlo. Ožijí loutky

180522mno01
Muzejní noc v hlavní budově Jihočeského muzea a blízkém okolí v pátek 27. května rozpohybují pouliční komedianti ze společnosti Chůdadlo, kteří zrežírují i finální ohňovou show. Program se přizpůsobí loutkám a loutkovému divadlu
18.05.2022 10:50 | Ladislav Lhota

Historická budova Jihočeského muzea v krajské metropoli bude znovu dějištěm oblíbené akce pro návštěvníky ve věku od jednoho do sta i více let. Muzejní noc se koná v pátek 27. května od 17 do 22 hodin. Hlavním tématem budou loutky a loutkové divadlo. Program zpestří kejklířská vystoupení, škola žonglování, hry pro děti, fotokoutek, tvořivé dílny, živá hudba, ohňová show a bezplatné prohlídky muzejních expozic.

Č. BUDĚJOVICE – Uvítání příchozích před hlavním vchodem ze Senovážného náměstí v pět hodin odpoledne zařídí pouliční komedianti na chůdách ze společnosti Chůdadlo. S každým si podají ruku nebo ho poplácají po rameni. Vystřídá je kejklířská pohádka Brémští cirkusanti. Pojednává o starých a zdánlivě nepotřebných zvířátkách, která prchnou zlému principálovi, poradí si s loupežníky a spojenými silami založí vlastní cirkus. Kejklíři z Chůdadla zorganizují také školu žonglování, házení a navlékání kroužků. V exteriéru si lidé vyzkouší tvorbu loutek a malování jejich hlaviček. Výrobky si odnesou jako suvenýr.

Přednáškový sál v přízemí se stane místem amatérské výroby odznaků a bude hostit fotokoutek s rozličnými rekvizitami. Zaměstnanci edukačního oddělení Jihočeské muzea přichystali do vzdělávacích sálů tvořivé hrátky s loutkami a loutkovými divadly, na děti čekají omalovánky a vystřihovánky. Barokní sál v prvním patře přivítá dvě divadelní představení. Pohádkovou detektivku Kloboučkový/ponožkový fantom odehraje Jakub Lada Vavřina alias Divadlo potulného čajovníka. Čertovskou pohádkou pobaví Divadlo Studna pod vedením Josefa Kašpara. Levou terasu první etáže provoní Kavárna Matice s vynikající kávou a zákusky.

Ohňová show vyrazí dech

Na pravé terase prvního patra se zájemci dozví, jak vznikala Čertovská pohádka. Na výstavním panelu mohou prozkoumat maturitní práci Klaudie Kašparové, která zahrnuje výtvarný scénář a výpravu představení nebo návrhy kostýmů. Připojí se prezentace loutek studentů scénografie pod vedením Josefa Hanusche, nedávno zesnulého výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Střední uměleckoprůmyslové školy Sv. Anežky v Českém Krumlově. „Na pravé terase můžete rovněž zhlédnout ukázky práce s varietními loutkami vlastní výroby a komentářem pokračovatele rodové loutkářské tradice Františka Finka,“ připomíná vedoucí programového a propagačního oddělení Tomáš Svoboda.

Celou Muzejní noc budou přístupné všechny expozice včetně nedávno otevřené výstavy Zvuk času, která představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století ze soukromé kolekce Petra Hadravy a sbírek Jihočeského muzea. Petr Hadrava se ujme slova při komentované prohlídce. Výstavu Loutky, marionety, javajky ze sbírek Jihočeského muzea a Vzpomínka na Josefa Hanusche zpestří svým komentářem autorka Petra Prokopcová. Pozornost jistě upoutají Srdečné pozdravy z Budějovic: město na pohlednicích v letech 1895 – 1939 nebo Černý Petr, dětské karty. Evergreenem zůstává Příběh města Českých Budějovic a také Stálá přírodovědná, archeologická a národopisná expozice.

Na venkovním pódiu u Kulturního domu Slávie naproti muzejní budově se uskuteční koncerty známých kapel Weekend a Želiboys. Muzejní noc zakončí Chůdadlo s dechberoucí ohňovou show „The Cube“.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


180522mno02
180522mno03


Přidej komentář