Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Muzejní noc v krajském městě dosáhne až do Afriky

190523mns01
Muzejní noc v Českých Budějovicích se uskuteční poslední květnový pátek s bohatou programovou nabídkou, která vedle bezplatné prohlídky aktuálních expozic obsahuje interaktivní aktivity, bubenická, žonglérská a divadelní představení, prodej masožravých rostlin nebo světelnou show
19.05.2023 10:19 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum přichystalo na pátek 26. května od 17 do 22 hodin tradiční Muzejní noc, kterou zahájí bubenický soubor Wild Sticks. Návštěvníky uvítají také pouliční komedianti na chůdách z profesionálního uskupení Chůdadlo. Vedle bezplatných prohlídek stávajících expozic si příchozí užijí program a také občerstvení před historickou budovou na Senovážném náměstí, uvnitř je čekají dílny, divadlo, prodej masožravek, ale i příjemná kavárna.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Startovacího výstřelu se ujmou Wild Sticks. Bubenický soubor z jihočeské metropole v originálních skladbách mísí prvky latiny a pop music. Kapela je známá nejen hraním na bicí a perkuse, ale také hrou na sudy. Návštěvníky zároveň přivítají oblíbení pouliční komedianti na chůdách z uskupení Chůdadlo, kteří si připravili žonglérskou školu nebo pohádku Drak, Jiří a věž. Prostor před muzejní budovou vyplní rovněž Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty se zcela odlišnou vizuální stránkou oproti klasickým hrám – každému dokáže zamotat hlavu fantaskními příběhy. Děti uvítají malování barvami na obličej od Gabriely Chvojkové.

V přednáškovém sále muzea bude fungovat dílna s výrobou odznaků a zábavný fotokoutek Pixbot. Edukační sály v přízemí budou lákat do Africké dílny s výrobou oděvních doplňků, šperků a dekorací. Divadlo Víti Marčíka zahraje v Barokním sále dvě představení – Bajaja a Šípková Růženka. „Jsme rodina, která žije divadlem, a divadlo, které žije rodinou,“ usmívá se Víťa Marčík st. V den konání Muzejní noci se otevře na terase prodejní výstava masožravých rostlin Markéty Aubrechtové, která potrvá do 4. června. Nabídne desítky druhů masožravek ze všech kontinentů – špirlice, mucholapky, masožravé liány, rosnatky, tučnice, heliamfory nebo vodní a terestrické bublinatky.

Tečku udělá světelná fantazie

K oblíbeným aktivitám příchozích se vždy řadí prohlídky aktuálních expozic. Přízemí muzejní budovy patří nedávno otevřené výstavě Umění černé Afriky, jejímiž autory jsou manželé Jana a Viktor Ambrožovi, provozovatelé Zoologické zahrady ve Dvorci u Borovan. Ukazují tady rozsáhlou a unikátní sbírku afrického kmenového umění, kterou vytvořili díky cestám po Africe. Shromáždili masky a sošky, textil, hudební nástroje, šperky, zbraně i platidla. Část výstavy se zaměřuje na rozmanitou africkou přírodu. Příznivcům motorismu je určená výstava Škoda – automobily na plakátech a prospektech 1945–2022. Exponáty zapůjčil milevský sběratel Martin Kupec.

Především zájmu dětí se přizpůsobuje hravá a interaktivní výstava Pat a Mat od autora Ondřeje Sedláčka, která přibližuje dvojici pověstně nešikovných kutilů a jejich svět. Nechybí zde animační dílna, originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, herna nebo fotokoutek. Širokou inspiraci poskytuje návštěva stálých expozic – Příběh města Českých Budějovic v 1. patře prezentuje dějiny města a okolí od pravěku do 20. století. Velkorysá instalace ve 2. patře seznamuje s mnoha zajímavostmi z oblasti přírody, geologie, archeologie a národopisu. Zcela zaslouženě získala tato expozice první místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis spojené s titulem Muzejní výstava roku 2020.

Muzejní noc zakončí venku před hlavním vchodem před desátou hodinou večer akční světelná show Colour Party v podání souboru Ilusias, který svým účinkováním osvěžil v roce 2021 také populární soutěž Česko Slovensko má talent. „Ponořte se do víru kruhů, užívejte fantazii světel a poznejte bytosti v pohybu. Žonglování, tanec a párová akrobacie uchvátí vaši představivost,“ ujišťuje Tomáš Svoboda, vedoucí programového a propagačního oddělení Jihočeského muzea. Po celou dobu Muzejní noci mohou lidé relaxovat u horkých nápojů a sladkých dobrot v kavárně RAW od Kočovky Lenky Kočové nebo se zastavit u stánku s občerstvením Lucullus venku před hlavním vchodem do budovy.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea

Program Muzejní noci:

Venkovní prostranství před hlavním vchodem
• 17:00 – 17:15 Zahájení akce: Bubenická show (Wild Sticks) a Dell Arte – chůdaři (Chůdadlo)
• 17:45 – 18:15 Škola žonglování (Chůdadlo)
• 18:30 – 18:50 Žonglérská omeleta (Chůdadlo)
• 20:15 – 20:35 Drak, Jiří a věž (Chůdadlo)
• 21:45 – 22:00 Akční světelná show Colour Party (Ilusias)
• 17:00 – 21:00 Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty
• 17:00 – 21:00 Malování barvami na obličej (Gabriela Chvojková)
• 17:00 – 22:00 Občerstvení (Lucullus)

Přednáškový sál č. 114 (přízemí)
• 17:00 – 22:00 Fotokoutek (PIXBOT)
• 17:00 – 22:00 Výroba vlastních odznaků / placek 

Edukační sály (přízemí)
• 17:00 - 20:00 Africké dílny (výroba oděvních doplňků, šperků a dekorací)

Barokní sál č. 206 (1. patro)
• 17:30 – 18:15 Bajaja (Divadlo Víti Marčíka)
• 19:15 – 20:00 Šípková Růženka (Divadlo Víti Marčíka)

Terasa vlevo (1. patro)
• 17:00 – 22:00 Masožravky na terase (prodejní výstava rostlin Markéty Aubrechtové) + dvě komentované prohlídky (od 18:30 hod a 20:45 hod.)

Terasa vpravo (1. patro)
• 17:00 – 22:00 Kavárna, občerstvení (RAW od Kočovky)

Výstavy a expozice (přízemí, 1. patro a 2. patro) 17:00 – 22:00
• Umění černé Afriky (přízemí vlevo)
• ŠKODA – automobily na plakátech a v prospektech 1945 – 2022 (přízemí vpravo)
• Masožravky na terase (1. patro vlevo)
• Pat a Mat – hravá výstava pro celou rodinu (1. patro vlevo)
• Stálá expozice Příběh města Českých Budějovic (1. patro)
• Stálá přírodovědná, archeologická a národopisná expozice: titul Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis (2. patro)


190523mns02


Přidej komentář