Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Muzeum vysídlených obcí Novohradska zahájilo provoz

nov01
Expozici tvoří také zemědělské a řemeslné nástroje nebo části vybavení z domácností po odsunutých obyvatelích.
25.04.2016 00:01 | Ladislav Lhota

Předposlední dubnová sobota v Kamenné u Trhových Svinů patřila slavnostnímu zahájení provozu Muzea vysídlených obcí Novohradska, které vzniklo v objektu dříve využívaném jako kanceláře zemědělského družstva. Stálá expozice přibližuje historické události v regionu od středověku do období po druhé světové válce, kdy došlo k rozsáhlému odsunu Němců a v jeho důsledku i k zániku řady zdejších vesnic.

KAMENNÁ – Muzeum u Trhových Svinů zřídil spolek Arts Invest, který před rokem obnovil sýpku v nedaleké Horní Stropnici a proměnil ji rovněž v muzejní prostory. Náklady na rekonstrukci objektu v Kamenné vyšplhaly téměř ke čtyřem milionům korun, z poloviny je pokryl grant Evropské unie. Zbrusu nové muzeum je rozdělené do dvou podlaží s celkovou rozlohou 490 metrů čtverečních a koncipované tak, aby se mohlo stále doplňovat.

Expozice se skládá z pěti částí. Historie osidlování Novohradska poskytuje přehled o nejstarších obcích a informace o příchodu německy mluvících obyvatel. Fakta o odsunu přibližují návštěvníkům události spojené s poválečnými odsuny Němců včetně přesných číselných údajů. Příběhy z doby odsunu popisují dnes již téměř zapomenuté konkrétní situace. Dosídlené obce ukazují na změny způsobené odsunem původních obyvatel a následným příchodem nových lidí. Zaniklé obce upozorňují na místa, z nichž vymizel život.  

Tvůrci muzea se snažili posbírat fakta od zbylých pamětníků a také z  historických i novodobých pramenů, českých i německých, a poskládat celkový obraz zásadních událostí nejen z minulého století. Přestože se jedná o výsledky několikaletého bádání, mnoho zajímavostí zůstává ještě neobjevených. Vedle unikátních fotografií, které nabízejí srovnání jednotlivých míst v původním a současném stavu, se v expozici nachází zemědělské a řemeslné nástroje nebo části vybavení domácností patřících odsunutým občanům. 

(lho)
Foto Jaroslav Sýbeknov02
nov03
nov04
nov05


Přidej komentář