Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Múzická Vídeň připomene tvorbu veteránů třetího odboje

070922vid01
Na výstavě Múzická Vídeň v areálu českého velvyslanectví v hlavním městě Rakouska budou do 10. prosince k vidění díla třech českých umělců, kteří jsou zároveň veterány třetího odoboje - svými postoji se výrazně vzepřeli někdejšímu komunistickému režimu. Nechybí tvorba Ondřeje Kohouta, jenž proslul silně pointovanými figurativními obrazy
07.09.2022 12:56 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie (AJG) spolu s Velvyslanectvím České republiky v hlavním městě Rakouska připravily výstavu nazvanou Múzická Vídeň. Koná se při příležitosti 45. výročí zveřejnění Prohlášení Charty 77, které se váže k datu 1. ledna 1977. Zároveň připomíná předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Expozice, jejíž autorkou a kurátorkou je Zuzana Brikcius, se nachází v prostorách Velvyslanectví České republiky ve Vídni na Penzinger Straße 11-13. Přístupná bude od 9. září do 10. prosince 2022.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU / VÍDEŇ – Základní dokument Charty 77 podepsalo u jeho zrodu 241 signatářů – básníci, filozofové, překladatelé, lidé z  undergroundové kultury, dělníci, bývalí politici, persony napříč konfesemi i různými politickými názory. Neohrožený postoj zástupců různých myšlenkových směrů a jednoznačné vyjádření odporu proti vládnoucímu komunistickému režimu vyvolaly vlnu solidarity a podpory v demokratické západní Evropě i USA. Prohlášení sestavili humanistický filozof Jan Patočka (první mluvčí Charty 77), dramatik a spisovatel Václav Havel a bývalý politik Jiří Hájek. Komunisté zuřili a spustili tvrdou kampaň proti signatářům.

Pro výstavu Múzická Vídeň zvolila autorka díla třech umělců shodně vyznamenaných pamětním dekretem a odznakem za odboj a odpor proti komunismu (uděluje MV ČR), tudíž veteránů třetího odboje. Ondřej Kohout proslul silně pointovanými figurativními obrazy, které s nadsázkou a často zničující ironií komentují naše dasein (způsob existence člověka). Ve Vídni se stal členem Künstlerhausu. Tvorba Evy Vones (Vonešové) se vyznačuje výrazným smyslem pro poezii, básněmi v obrazech, jimiž artikuluje své touhy, sny i realitu. Básník a filozof Eugen Brikcius se zapsal do dějin výtvarného umění v šedesátých letech 20. století jako autor filozofického happeningu a landartu.

Vernisáž se uskuteční 8. září za účasti velvyslance České republiky v Rakousku Jiřího Šitlera, ředitele AJG Aleše Seiferta a čestného hosta, fotbalového internacionála Antonína Panenky. Komentovaná prohlídka za účasti autorů a kurátorky se plánuje na 13. září od 14 do 17 hodin.

(lho, ska)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


070922vid02
070922vid03


Přidej komentář