Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Červené Lhotě se obnovují adventní prohlídky

011222zpz01
Rodina prince Johanna Schönburg-Hartensteina byla posledním aristokratickým vlastníkem a obyvatelem jihočeského zámku Červená Lhota. Adventní prohlídky ukážou turistům, jak zde Hartensteinové trávili adventní a vánoční čas ve dvacátých a třicátých létech minulého století
01.12.2022 12:42 | Ladislav Lhota

Po dlouhé odmlce se vracejí adventní prohlídky do interiérů vodního zámku Červená Lhota. Začínají v sobotu 2. prosince a zavedou návštěvníky do dvacátých a třicátých let 20. století. Připomenou, jak trávila Vánoce hraběcí rodina Schönburg-Hartenstein. Na prohlídku bude navazovat malá výstava betlémů v jindy uzavřeném provozním zázemí. Naprostou kuriozitou bude impozantní betlém sestavený z figurek Playmobilu. Po celou dobu vánočních prohlídek bude přístupná také zámecká kaple Nejsvětější Trojice.      

ČERVENÁ LHOTA – Uplynulých devatenáct let se konala za plného provozu rekonstrukce a reinstalace zámeckých interiérů. Práce byly kvůli sezonnímu návštěvnickému vytížení odkázané vždy na zimu. Na posledních pět zimních období zbylo náročné restaurování zámecké jídelny. Práce jsou hotové a zámek bude znovu přístupný i v čase adventu a Vánoc. Princ Johann Schönburg-Hartenstein, hlava poslední červenolhotské aristokratické rodiny, zasvětil svůj život náročné službě rakousko-uherského ambasadora. Musel se s celou rodinou přemisťovat po evropských metropolích, v nichž nacházel aktuální působiště. Na Lhotě se stabilněji usadil až po penzionování vynuceném rozpadem monarchie.

Prohlídka vánočního zámku uvede příchozí do dvacátých a třicátých let 20. století. Návštěvníci poznají způsob, jakým šlechtická rodina trávila vánoční svátky. Dozvědí se také něco o původu stále živých vánočních tradic. Zaposlouchají se do vzpomínek šlechtických dětí na Vánoce v Červené Lhotě. Prohlídku zámku doplní malá výstava betlémů. Nebude zde chybět betlém z Třeště v nedalekém betlémářském regionu. S odkazem na rodiště poslední zámecké paní bude zastoupený i další významný betlémářský region – Příbram. Svým měřítkem překvapí starobylý betlém z blízkého Lodhéřova.

Naprostou kuriozitou bude impozantní betlém sestavený z figurek Playmobilu. Výstava zavede návštěvníky do prostor, které se běžně neukazují. Jde o jedny z nejstarších místností, jimž byl v mladší šlechtické době vyhrazený účel provozního zázemí zámeckého personálu. Hospodářský a kuchyňský personál měl s přípravou vánočního slavení nejvíce práce. „Vždyť jen řada obligátních vánočních pokrmů byla sama o sobě mistrovským dílem. I tuto stránku šlechtických Vánoc chceme návštěvníkům instruktivně předvést,“ zdůrazňuje kastelán Tomáš Horyna.

(lho, hor)
Foto archiv Státního zámku Červená Lhota

Otevírací doba v prosinci:

3. – 4. prosince 11– 16, od 19 speciální prohlídka (online prodej)
10. – 11. prosince 11 – 16, od 19 speciální prohlídka (online prodej)
17. – 18. prosince 11 – 16, od 19 speciální prohlídka (online prodej)
28. – 30. prosince 11 – 16, od 19 speciální prohlídka (online prodej)

Otevírací doba v lednu:

1. ledna pouze v 11, 13, 15 (možno zakoupit online)
7. – 8. ledna pouze v 11, 13, 15 (možno zakoupit online)
14. – 15. ledna pouze v 11, 13, 15 (možno zakoupit online)
21. – 22. ledna pouze v 11, 13, 15 (možno zakoupit online)
28. – 29. ledna pouze v 11, 13, 15 (možno zakoupit online)

Vstupné:

Základní 150, senioři 120, děti (6 – 18) 60 korun.Přidej komentář