Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Jeleních vrších budou slavit folklorem i plavením dřeva

schw01
Jelení vrchy na Šumavě lákají na tradiční slavnosti 19. srpna, kdy bude v provozu Schwarzenberský plavební kanál
14.08.2018 10:50 | Ladislav Lhota

Den plný zábavy, tradic, folkloru, her a zajímavostí, spojený s ukázkami plavení dřeva unikátním Schwarzenberským kanálem na nově vyznačené Zlaté stezce, čeká milovníky Šumavy a příznivce historie, kteří se vypraví na tradiční Jelenovršské slavnosti v neděli 19. srpna (10:30 – 16:30 hodin). Jelení vrchy přitahují pozornost hlavně díky zachovalé části Schwarzenberského kanálu, kde se příležitostně koná plavení dřeva.

JELENÍ VRCHY – Také návštěvníci letošních slavností se mohou těšit na oživení plavebního kanálu. Připravená budou setkání s pohádkami a folklorem z obou stran Šumavy, soutěže, hry, tvoření, kvízy, informace o projektu Zlatá stezka, prezentace turistických oblastí, komentované vycházky s průvodci, ukázky řemesel a řemeslný trh, hudební program i občerstvení. A především nádherná šumavská příroda.

Na místo slavností se lze dopravit vlakem nebo cyklobusem z Českých Budějovic do Nové Pece a odtud pokračovat pěšky, případně Zeleným autobusem na Jelení vrchy. Autem se dá zajet přes Novou Pec až na parkoviště Jelení vrchy u Schwarzenberského plavebního kanálu. Projekt Zlatá stezka, který představuje síť turistických cest na Zelené střeše Evropy, rozšířil stávající dálkovou trasu z Bavorska o jihočeskou a západočeskou část.

Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka. Je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada vznikla v roce 1794 a její historie je úzce spjatá se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy do Rakouska. Na horním konci osady stojí v lesním svahu portál plavebního tunelu, který je 419 metrů dlouhý. Nedaleko vísky se nachází na lesní louce Jelení jezírko, bývalá retenční nádrž kanálu.

(lho, tzc)
Foto archiv Jihočeské centrály cestovního ruchu



Přidej komentář